Trança Avlama Teknikleri

 

Trança balığı mercan ailesine üyedir. Ülkemizde bulunan balık çeşitlerinden biridir. Genellikle Ege ve Akdeniz’de görülmektedir. Derin dip balığıdır. Diğer denizlerde bulunması biraz zordur. Taşlık ve kayalık bölgelerde ve 50 metreden başlayarak 200 metreye kadar görülebilir. Yazımızda Trança avlama teknikleri hakkında püf noktalarına değinmeye çalıştık.

Trança Balığı:

Trança’nın görünüşünden balığın ne kadar genç ya da yaşlı olduğunu anlayabilmek mümkündür. Genel de yaşlı balıkların baş kısımlarında çıkıntı oluşmaktadır. Trança balıkları kabuklu, kafadan bacak ve küçük balıklar ile beslenmektedir. Örn.; midye, yengeç veya karides gibi…Bunların dışında sardalya, kolyoz, subye, kalamar ve ahtapotda Tranca’nın sevdiği yemler arasındadır.

Trança Avlama Teknikleri
Trança Avlama Teknikleri

Trança balıkları genel de renkleri pembe olan balıklardır. Ayrıca pembe renk dışında mavi benekler ve karın kısmında beyaz renk bulunmaktadır. Kafaları kısmı büyük ve gözleri iridir. Bu balığı avlanmak için hangi sularda avlanabileceğinizi araştırmanız gerekmektedir. Özellikle sığ sularda avlanmak isterseniz eğer sizi zor bir süreç beklemektedir. Av için kullanacağınız alet ve takımlarında sağlam malzemelerden oluşmasına dikkat edin.

 

Bizim tavsiye ettiğimiz olta takımı; 

  • Spin kamış
  • Spin makine
  • Kalın mısına – Fluora Çarbon mısına veya 2,00mm veya yukarısı)
  • 3,4 cm çengel eğik iğne
  • Gezici ağır kurşun
Trança Avlama Teknikleri
Trança Avlama Teknikleri

Trança Avı Püf Noktaları:

Trança balığı eğer takımlar sağlam olmayan malzemelerden oluşur ise birden koparabilir ve kaçabilir. Ayrıca avlanacak olan takımlarda bağlantı noktaları var ise sıkı bir düğüm atılması oldukça önemli olacaktır. Ayrıca av gereçleri içinde jigging ile de avlanma yapılabilir. Jigging ile avlanma yazimizda bu detayları bulabilirsiniz. Trança balığı avlandıktan sonra özellikle tekne ile avlanma işlemleri yapılır ise trança balığı hemen tekneye yanaşır yanaşmaz diğer ava yardımcı gereçlerden kakıç ya da kepçe kullanılmalıdır. Ayrıca balığı ne kadar dipte yakalar iseniz kendinize doğru çektiğinizde mesafesi 10 metreye kadar düşer ise kendiliğinden şişerek size doğru gelmesi kolay olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here