AMATÖR BALIKÇILIKTA DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ

DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ

AMATÖR BALIKÇILIKTA DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ

 

Amatör veya hobi amaçlı olta balıkçılığında dikkat edilmesi gereken hususların başında doğru kamış seçimi gelmektedir. Doğru kamış seçimi avlanacağınız bölgeye ve tutmak istediğiniz balığa göre farklılık gösterir. Doğru balığa doğru olta seçimi yapıldıktan sonra tek ihtiyacınız olan birazcık balıkçı şansıdır.
Pek çok farklı balık malzemeleri içerisinden kendimize en uygun olanı seçmek için bilinmesi gerekenlerin başında hangi kamışın hangi balık avında kullanıldığı gelmektedir. Pek çok farklı olta kamışı bulunmakla birlikte; bu olta kamışlarını 6 ana kategoride toplamak mümkündür.

 

 TELESKOPİK OLTA KAMIŞLARI

DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ
Günümüz de amatör balıkçılık ve hobi amaçlı balık avlarında en çok kullanılan kamış türüdür. Farklı uzunluklarda ve atarlarda olmakla birlikte genelde 3 ve 4.5 metre 4-8 parça arasında değişen uzunluk ve parça sayısına sahiptirler. Her bir parça iç içe girerek taşıma kolaylığı sağlar ve bu sayede teleskopik kamışların kapalı boyları 50-100 cm arasında değişir. Kamış türleri içinde fiyat bakımında en ucuz kamış türüdür.
Kıyı balıkçılığı amaçlı olarak 3,50-3,90 cm arasında değişen teleskopik kamışlar tercih edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kamışın kurşun atarı olarak bilinen kamış aksiyonudur. Örnek olarak İstanbul boğazında avlanmak için 100-150 gr arasında değişen kurşun kullanıldığı düşünülürse Boğaz’da avlanmak için 100-200 gr aksiyona sahip bir kamış tercih edilmelidir. Ayrıca Boğaz’da balık kıyıdan uzakta olduğu için kullandığımız takımı daha uzak mesafelere ulaştırmamızı sağlayan SURF (ATMA) OLTA KAMIŞLARI tercih edilmelidir. Genellikle birbirleri ile karıştırılmakla birlikte TELESKOPİK OLTA KAMIŞLARI ve SURF (ATMA) OLTA KAMIŞLARI arasında ki fark surf oltaların saplarının daha uzun ve ince ve halka sayılarının teleskopik kamışlara göre daha az ve bedene daha uzak konumlandırılmış olmasıdır. Bu misinanın misina kılavuz halkalarına sürtünmesini azaltalarak takımın daha uzak mesafeye ulaştırılmasını sağlar.
SURF (ATMA) OLTA KAMIŞLARI için en çok tercih edilen ideal boy 3,90-4,20 cm arasında değişmektedir. Uzunluğu kısa daha kısa olan surf kamışlar daha ziyade yakın atışlar ve yemli takım kullanmak için idealdir. Yemli takım ve yakın atışlar için aksiyonları 50-150 gr arasında değişen surf kamışlar tercih edilmelidir. 3 metrenin altında ki TELESKOPİK OLTA KAMIŞLARI yerine ise PARÇALI OLTA KAMIŞLARI nın tercih edilmesi daha doğrudur.

 

PARÇALI OLTA KAMIŞLARI:

DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ
Birden fazla ayrı parçanın iç içe geçirilerek bir araya getirilmesi ile kullanılan PARÇALI OLTA KAMIŞLARI kullanım olarak TELESKOPİK OLTA KAMIŞLARI ile aynı görevi görse de daha hassas olmaları bakımından TELESKOPİK OLTA KAMIŞLARI na göre daha avantajlıdırlar. Ancak ülkemizde fiyatlarının TELESKOPİK OLTA KAMIŞLARI na daha pahallı olması, daha zor taşınması ve kullanım yaygınlığının az olması nedeni ile pek tercih edilmezler. Ancak TELESKOPİK OLTA KAMIŞLARI na göre daha dayanıklı, hafif ve daha hassasdırlar. Daha ziyade tatlı su balıkçılığı avlarında kullanılmaktadırlar.

PORSELENSİZ OLTA KAMIŞLARI:

DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ
Şekil itibari ile TELESKOPİK OLTA KAMIŞLARI na benzemekle birlikte üzerlerinde misina kılavuz halkaları bulunmaz. Uzunlukları genellikle 4 mt. nin üzerindedir. Misina nın kamışın ucuna bağlanması ve av alanına uzatılarak takımın suya bırakılması yöntemi ile kullanılır. PORSELENSİZ OLTA KAMIŞLARI daha ziyade tatlı su balıkçılığı avlarında kullanılmaktadırlar.

FLY KAMIŞLAR:

DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ
Ansiklopedik olarak fly kamışlar; genel anlamda tatlısu balıkçılığında çok hafif yapay yemlerle yapılacak avlarda kendine özel FLY makine ile kullanılırlar bilgisi yaygın olmakla birlikte uygun malzeme ile tuzlu suda da kullanılabilirler. Son derece düşük aksiyonlu ve ç yüksek hassasiyetli 100-150 gr ağırlığa sahip kamışlardır.

ÇIKRIK OLTA KAMIŞLARI(Jigging)

DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ
Derin denizlerde büyük balık avında jig yardımı ile tekneden sırtı çekmek şeklinde kullanılan ve esnek olmayan çok halkalı ve diğer kamış türlerine göre yüksek ağırlıktaki kamış türüdür. Çıkrık(jig) kamışlarda halkalar aşağıya doğru değil yukarıya (üst) doğrudur.Özel ÇIKRIK OLTA MAKİNELERİ ile kullanılmakta olup kılıçbalığı, orkinos, trofe gibi büyük balıkların avlarında kullanılırlar.

 

SPIN OLTA KAMIŞLARI:

DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ
Yapısal olarak fly olta takımlarına benzemekle birlikte kullanım amaçları silikon, kaşık ve rapala(İngilizcesi hard baits olan ancak ülkemizde maria, yozuri, ima, strike pro gibi tüm farklı markalarına rapala genel adının kullanıldığı suni balık) gibi hafif malzemelerin en uzak mesafeye fırlatılması olan olta kamışıdır. Spin kelimesinin Türkçe karşılığı eğilmedir. Bu eğilme eylemi hafif malzemenin uzağa atılması için gerekli ivmeyi sağlamaktadır. Genellikle 5-40 gr gibi aksiyonlara sahip olan spin kamışlar hem tatlı hem de tuzlu su balık avında kullanabilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here