Balık Avı İçin Gerekli Malzemeler

Balık Avı
Balık Avı

 

Balık avı insana huzur veren bir hobidir. Bu hobinin icra edilebilmesi  için bazı ekipmanların olması gerekir.  Ekipmanlar kalite kalite değişmekte olup her bütçeye uygun malzeme bulunabilmektedir. Şimdi size balık avına çıkmadan önce sahip olmanız gereken ekipmanları sıralayalım.

1Teleskopik Kamış

teleskopik kamış
teleskopik kamış

İlk olarak orta kalitede fazla pahalı olmayan bizim her türlü balık avında işimizi görecek bir kamış seçimi ile başlayalım. Normalde kamışları da kendi aralarında çeşitleri bulunmakta, neredeyse her balığa özel farklı ağırlık ve atar değerlerine sahip kamış alabilirsiniz. Ama biz bütçemizin kısıtlı olduğunu düşündüğümüzden genel amaçlı kullanacağımız bir kamış seçelim.

Bunun için ilk önce kamışın boyu ne kadar olmalı ona karar verelim.  Benim tavsiyem, 3,00 mt ile 3,60 mt aralığında olan kamışlar her  kullanım için uygundur. Tabi bunda atar değerleri  önemlidir. Atar değerleri olarak 50 – 100 gr atar değerine sahip bir kamış ile genel kullanım için balık avı yapabilirsiniz. Yalnız boğaz gibi akıntılı olan yerlerde daha ağır gramajda ağırlıklar kullanmanız gerektiği için surf tipi 150-300 gr atar değerine sahip kamışlar kullanmanız gerekecektir.

2Olta Makinesi

Olta Makinesi
Olta Makinesi

Olta makinesi için yine farklı kalite ve fiyatlarda ekipmanlar bulunmaktadır. Bunlarda kendi aralarında kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Çoğunluğunun bildiği “bilya sayısı ne kadar yüksekse makine o kadar iyidir.” İbaresi tamamı ile yanlıştır. Çünkü içinde kullanılan malzemelerin ve dişli sisteminin kalitesi ne kadar iyi ise fiyatta o kadar yükselmektedir. Durum  böyle oluncada orta bütçeli bir makine seçmemiz gerekmektedir. Benim tavsiyem 40 ya da 50 lik bir kafaya sahip bir makine tamamen işinizi görecektir. Genellikle balık avı için hafif ekipman her zaman avantaj sağlar.  Ayrıca bazı makinelerde kutunun içinden yedek kafa da çıkmakta buna değişik kalınlıkta misina sarımı yaparak, sadece kafayı değiştirerek tatlı su da balık avı da yapabilirsiniz.  Sarım değeri olarak yüksek değerde bir makine seçmeniz her zaman faydanıza olacaktır.

3Misina

Misina
Misina

Misina balık avında bizim en değerli silahımızdır. Kamışın kırılması ya da makinenin bozulması durumunda kopmadığı durumda elle sararak balığı kenara çekebiliriz. O yüzden kullandığımız misinanın sağlam olması en önemli kuraldır. Misina çeşidi olarak son zamanda örgü misinalara olan ilgi giderek artmaktadır. Bunlar sağlamlığı ile kendini ispatlamış misinalardır. Monofilent misinalar gibi esneme özelliğine sahip değildirler. Bu yüzden oltadaki ufak bir vuruş anını bile hissetmeniz ve ona göre balığı yakalamanızda size kolaylık sağlar. Benim size önerim kullanabilirseniz ip misina kullanın. Ama fiyat olarak pahalı olduğunu düşünüyorsanız 0,30 mm ile 0,35 mm aralığında sağlam bir misine kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz misinanın çeker değerlerine mutlaka bakın. Çeker değeri yüksek olan misinaları seçmeye özen gösterin. Sazan avı gibi tatlı su avlarında genellikle 0,40 – 0,50 mm gibi daha kalın misinalar kullanılmaktadır. Makinenizin yedek kafasına bu tarz misina sarımı yaparak tatlı su avında da kullanabilirsiniz.

4Balık Çantası

Balık Çantası
Balık Çantası

Ekipmanlarımız arasında olmazsa olmaz bir öneme sahip olan balık çantası kullanım açısından bize zorluk çıkartmayacak aradığımızı bulmamızda bize kolaylık sağlayacak tarzda olmalıdır. İçine koyduğumuz diğer malzemelerin zarar görmesini de engelleyecek özellikte olmalıdır. Ben birçok balık çantası kullandığım o yüzden size tavsiye edebileceğim çantalar arasında hem fiyat uygunluğu açısından hem de kullanım kolaylığı açısından bir çanta önericem. Taşıma açısından sırt çantası olmadığı için belki bazıları için beğenilmeyebilir ama kullanım açısından gerçekten işinizi fazlası ile görecektir.

5Şamandıra

Şamandıra
Şamandıra

Balık avı yapacak olan kişi her türlü şartlara hazır olmak zorundadır. Bunun için yanınızda bulundurduğunuz ekipmanın önemi çok büyüktür. Ekipman seçimi yaparken her türlü senaryoyu düşünmekte fayda vardır. Şamandıra da farklı gramaj ve ebatlarda kullanım alanlarına sahiptir. O yüzden yanınızda farklı boy ve kullanım çeşitliliğinde şamandıralar bulundurmanız sizin için avantaj sağlar. Zargana avı yaparken kullanılan şamandıra ile eşkina avı yapılan şamandıranın arasında dağlar kadar fark vardır. Ya da kefal avı yaptığınızı varsayarsak küçük dere şamandırası tabir ettiğimiz bir şamandıra kullanmanız gerekecektir. Dediğimiz gibi şamandıralar ve kullanım alanlarına göre balıktan balığa farklılık göstermektedir.

6Olta İğnesi

Olta İğnesi
Olta İğnesi

Genel olarak iğneler balıkların boyutlarına göre farklılık göstermektedir. Ağız yapısı küçük olan balıklar için genelde küçük boyutlardaki iğneler kullanılır. Çünkü yemi yutması zor olduğundan balığı yakalama şansınız da o denli zor olur. Bu konuda kalite kalite olarak birçok firma bulunmaktadır. Yanınızda farklı ebatlarda iğne takımları bulundurmanız yapacağınız balık avında şansınızı arttırmanıza yardımcı olur. Balık marketlerinde hazır bedenler de satılmaktadır. Uğraşmak istemiyorsanız bunlarda da tedarik edebilirsiniz. Ayrıca istavrit avı için de farklı renklerde çapari de almayı unutmayın. Benim en çok iş yaptığım çapari rengi yeşildir. Sizin de aklınızda bulunsun benden söylemesi.

7Kurşun Ağırlıklar

Kurşun Ağırlıklar
Kurşun Ağırlıklar

Ekipmanımızı neredeyse toparladık, ama kritik öneme sahip bir ekipman var ki o da kurşun ağırlık. Neredeyse balık avında en çok kullanılan ve sirkülasyonu en çok olan ekipmandır. Genelde atışlarda koptuğu için yanınızda fazlasıyla bulundurmanız gerekecektir. Farklı gramajda ağırlıklar ile akıntılı sularda ağırlığı arttırarak avınızı daha konforlu hale getirebilirsiniz. Ayrıca şamandıralı av yapıyorsanız ona uygun ağırlık takmanız gerekmektedir. Yoksa şamandıranızın batmasına neden olabilir.

8Fosfor, Stoper, Klips

Fosfor
Fosfor

Takım çantanızda olması gereken ekipmanlardandır. Şamandıralı gece avlarında görüş kısıtlı olduğu için fosfor kullanmanız gerekecektir. Hatta şamandıralı av yapmasanız bile kamışın ucuna takılan fosfor ile balığın oltaya vuruş yaptığını fosfor sayesinde görebilirsiniz. Stoper de şamandırayı sabitlemek için kullanılan kritik öneme sahip bir ekipmandır.  Takım çantanızda mutlaka bulundurun.

9Kafa Feneri, Bıçak, Makas

Kafa Feneri
Kafa Feneri

Balık avı öyle bir hobidir ki, vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Eğer ki birde balık çıkıyorsa saatler su gibi akıp gider, bir bakmışsınız ki hava kararmış. Tabi bu anda ihtiyacınız olan en önemli şey nedir? Tabi ki bir kafa feneri.  Kafa feneri ne kadar hafif ve ışık gücü yüksek olursa o kadar iyi olur. Işık gücünün yüksek olmasının hem avantajı hem de dezavantajı vardır. Canlı teke yakalarken ışık gücü yüksek olması avantaj sağlar. Çünkü ışık tutulduğunda tekelerin gece gözleri parlar, bu da tekeyi bulma şansınızı arttırır. Ama birde bunun dezavantajı vardır. Güçlü ışık levrek gibi bazı balıkları meradan uzaklaşmasına neden olabilir. Bu yüzden bazı fenerlerde kırmızı ışık bulunmaktadır. Bunlar hem benden bağlamanızda hemde yem takarken gerekli olan ışığı sağlamaktadır. Hemde meranızdaki balıkları rahatsız etmeden hareket etmenizi kolaylaştırır. Bıçak ve makas zaten olmazsa olmazlardandır. Hatta maket bıçağı ve yedek uçlar bulundurmanız daha avantajınıza olur.

Sonuç

Takım çantamızı hazırladığımıza göre sıra geldi balık avına. Ekipman olarak sayısız çeşitler bulunmaktadır. Bunlardan size ve yapacağınız ava göre en uygununu seçerek çeşitliliğinizi arttırabilirsiniz. Balık işi hobi işidir, keyif işidir. İnsan hobisine harcadığı para pek gözüne batmaz, çünkü ondan keyif alıyordur ve aldığı keyfin de yarıda kalmasını istemez. Biz burada genel olarak takım çantanızda bulunması gereken olmazsa olmaz ekipmanları listeledik. Çeşitlendirmek sizin elinizde sonuçta bu da bir bütçe işidir. Neyse lafı fazla bol trofeli avlar geçirmeniz dileğiyle rastgele.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here