Balık Avı Strese İyi Geliyor!

Balık Avı Strese İyi Geliyor

 Yaşantımızda, sağlığımızı etkileyen en önemli faktörlerin başında hiç şüphesiz stres gelir. Hayatın koşuşturmasında kendimize zaman ayıramamakla birlikte  geçen zamanın farkına varamamaktayız.

Balık Avı Strese İyi Geliyor!

 Kendimi bildim bileli olta ile balık avlarım hatta şimdilerde zıpkınla balık avı da yapıyorum. Küçük yaşta ağaçtan kestiğim dalın ucuna misine bağlayıp, toplu iğneden kanca yapıp ve hatta eskiden vardı ama şimdilerde pek görmüyorum, mantar terlikler vardı onlardan da şamandıra yapıp mahallemizin deresine balık tutmaya giderdim. Ondan aldığım keyfi inanın  şuan hiçbirşeyden almıyorum. İmkanlarımız kısıtlı olmasına rağmen birçok zorluğun üstesinden geliyorduk. O zamanlar insanlar daha mutluydular sanki, belki biz küçüktük birşey anlamıyorduk ama bunu sadece ben değil birçok insan söylemekte. Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte yaşam tarzımızda değişmekte, herşeyi kolay elde eder olmaktayız. Balık avında bile teknolojik aletler gelişmekte.  Motorlu olta makinaları, su altı kameralı izleme sistemleri, balığın vurduğu an da otomatik tasmalama yapan sistemler ve hatta küçük sandallarda bile yüksek kaliteli sonarlar bulunmaya başladı. Kullandığımız yemler bile özel olarak başka illerden yada yurtdışından gelmeye başladı. Durum böyle olunca da yaptığımız hiçbirşeyden keyif alamaz olduk.

 

Balık Avı Strese İyi Geliyor

Hayata Olta Atın!

Bu kadar olumsuzluğun ve yoğun iş temposunun içinde stres gün geçtikçe artmakta ve kendimize zaman ayıramaz duruma gelmekteyiz. Bu koşuşturmanın içinde balık avı gibi bir hobiye sahipseniz o zaman çok şanslısınız demektir. Hele ki yaşadığınız ortam balık avı için müsaitse o zaman iki kat şanslısınız demektir. Balık avı insanın stresini alan, günlük yaşantınızdan sizi bir anlık kopartıp hayata bakış açınızı değiştiren bir spordur. Bilinçli yapılıp limitlere uyulduğu takdirde alacağınız keyif katlanır. Balığı yakalamak için yaptığınız aktivite de hareket kabiliyetinizi arttırmaya neden olacaktır. Balığı tuttuğunuz anda aldığınız keyfin tarifi yoktur. Son zamanlarda insanlardaki strese bağlı hastalıkların artması ile, uzmanların yaptığı araştırmaya göre balık avının strese iyi geldiği ispatlanmıştır. Bunu zaten biz biliyorduk bu kadar araştırmaya ne gerek var dediğinizi duyar gibiyim. Evet tamamen haklısınız, biz bunu yıllar önce keşfetmiştik zaten. Konuştuğum birçok balıkçı arkadaşa da sürekli sorduğum bir soru vardır. “Balık av marketlerine girdiğiniz zaman şamandıralar, oltalar ve diğer av malzemeleri arasında dolaşırken sizinde dünya ile bağlantınız kopuyor mu?” diye sorduğumda genelde birçoğundan aldığım cevap hep aynıydı “tabiki evet” işte stresten kurtulduğunuz an işte o andır,  Gelin sizde hayata bir olta atın ve strese veda edin. Rastgele…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here