Bıldırcın Avı ve Bıldırcın Avı Teknikleri


 Bıldırcın, sülüngiller familyasının en küçüğüdür. Canlı ağırlık ortalamaları ergin erkeklerde 100-130 gram ergin dişilerde ise 120-160 gram arasındadır. Görünüş olarak erkeklerin göğüs tüyleri düz kahve renkli, dişilerin ise gıri renkli ve siyah beneklidir. Ayrıca erkeklerin ve dişilerin başlarında göğüs tüylerinin renginde şeritler yer alır.Hızlı, alçak ve yakın mesafe uçar. Konarken kanat süzer ve ardından kanat çırparak iner. Yerli ve göçmen olarak yurdumuzda bulunurlar. İlkbaharda göçmen olarak gelirler. Yüksek yaylalara, tarlalara, otlaklara yerleşirler.Buralarda yuvalarını yaptıktan sonra,10-13 civarında yumurtaları olur.

Bıldırcın Avı ve Bıldırcın Avı Teknikleri
Bıldırcın Avı ve Bıldırcın Avı Teknikleri

 Yumurtadan çıkan yavrular 40-45 günde erişkin büyüklüğüne erişirler ve onlar da yuva yaparlar.Yani anlayacağınız ülkemizden göç ederken, 2-4 kuşak(havaların durumuna göre değişir) birlikte göç yapar. Bıldırcın avı kolay ve zevklidir.kendinize arkadaş olacak bir Çömez yetiştiriyorsanız, bol fişek atılan ve diğerleri kadar yorucu olmayan bu av en uygun olanıdır. Anız tarlaları,süpürgelik ve dikenlikler, bahçeler bıldırcını bulabileceğiniz yerlerdir.Gün içinde hava ısındıktan sonra kaldırmak zordur. Bütün gününüzü av yapmaya planladıysanız ve köpeğiniz de yoksa, 10.30 – 16.00 saatleri arasında bir ağaç gölgesinde oturup sabah avının yorgunluğunu muhabbetle ,dinlenerek geçirmenizi tavsiye ederim. Eylül-Ekim arası Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde göç nedeniyle büyük sürülere rastlanılabilir.

Bıldırcın Avı ve Bıldırcın Avı Teknikleri
Bıldırcın Avı ve Bıldırcın Avı Teknikleri

  Bıldırcın kalktığında düz bir şekilde uçtuğundan avcıya sakin bir atış yapmak kalır. Fakat ne yazık ki üzücü av kazaları genelde bu avda meydana gelir.Bu yüzden, kalabalık ve düzensiz av yapılan avlaklara girilmemelidir. Kıyafetinizin açık renkli,arazi rengine uyumsuz bir şapkanız olmasında ,kim vurduya gitmememiz açısından büyük fayda vardır.Türkiye’de yaygın olarak bulunan tüfek 12 kalibredir. Lakin bu çaptaki tüfekler bıldırcın için uygun değildir. Bu problem 55-61 cm namlu ,11 numara saçma ,28 gr fişek kullanılarak ve bıldırcın kalktığında mesafenin açılmasına müsade edilerek giderilebilir.

Bıldırcın avı Nasıl Yapılır

Bıldırcın avı diğer avlara göre en kolay avdır,fazla kuş bulma ve avlama olasılığı yüksek olduğu için avı zevklidir,av merası; anız tabir edilen ekin tarlaları,kısa otluk,gündödü,sebze türlü bitkilerin olduğu tarla ve bahçelerdir,bıldırcın genelde düz uçuşlu bir kuş olduğu için usta avcılar pek karavana atmazlar,bıldırcın avı köpekli ve köpeksiz olmak üzere iki şekilde yapılır,köpeksiz avlarda arazinin şekline göre 3-5 kişininyanyana5-10 metre mesafede dizilerek.

Bıldırcın Avı ve Bıldırcın Avı Teknikleri
Bıldırcın Avı ve Bıldırcın Avı Teknikleri

  Avcı hattı şeklinde yapılır,bıldırcın avında hızlı yürümemek gerekir çünkü bıldırcın pusacağından kalkmayabilir,yürürken arasıra durmak ve sesler çıkararak yürümek bıldırcını kaldırmakta bizim için bir avantaj sağlayacaktır,bıldırcın avı genellikle sabahın erken saatlerinde ve akşam günbatımına yakın yapılır,bıldırcın avında genellikle çifte ve süperpoze tüfekler kullanılır,otomatik kullanmak doğru değildir çünkü bıldırcın gibi zayıf bir hayvana otomatik tüfek kullanmak centilmen ve bilinçli bir avcıya yakışmaz,bıldırcın fişeği ‘9-10-11’ numaradır,iri saçma hayvanı bozacağından tavsiye edilmez,12 numara saçmada uzak mesafelerde randuman vermez,25 gr.dolu bıldırcın avı için yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here