Çipura Çupra Avı Nasıl Yapılır Bilmeniz Gereken Herşey Burada !!

ÇİPURA

 

     Çipura bir ege balığı olup bölgenin sevilen balıkların en başında gelir. Yakalanması ve yemesi çok zevkli bir balıktır. Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde de bulunur. Aynı zamanda çiftlikleri olup ticari amaçla yetiştirilir.Solungaçları üzerindeki pempemsi kırmızı leke sebebi ile genel olarak Alyanak olarak adlandırılırlar.

Kayalık ve taşlık diplerde yaşar, kumluk bölgelerde yemlenirler ve deniz kabukluları ile beslenir ve deniz kabuklularının kabuklarını kıracak kadar güçlü ön dişlere ve çene yapılarına sahiptirler. Yaz aylarında kıyı bölgelere kış aylarında ise 30-40 m derinliğe inerler 2 yaşın üstünde ki çipura blaıkları ise daha derine inerler üreme zamanları Ekim – Aralık zamanıdır. ürüme zamanı hariç tüm dönemlerde Lezzetli bir balık türüdür. yumurtlama döneminde 100 ile 150.000 arası yumurta döker. eti az kılçıklı, sert, beyaz ve çok lezzetlidir. yağlı olduğu dönemlerde ızgara diğer dönemlerde tava veya buğlama pişirilmesi tercih edilir.

Ege kıyılarında yayılım gösterir. 30-50 gram olanları ince lidaki, 100 gram olanları lidaki, 100-180 gram olanları kaba lidaki, 200 gram ve üzeri ağırlıkta olanları da çipura olarak adlandırılır.

Çipura  Avcılığı

Çipura balığı  dikkatli ve tedirgin bir balıktır. Yemi hemen  yemeğe kalkmaz, iyice bir kontrol edip emin olduktan sonra küçük darbeler şeklinde yeme vurmaya başlar. Sanki oltaya küçük balık vuruyormuşcasına bir his verir. Bu sırada takımı hiç oynatmadan beklemek gerekir. Darbeler sıklaşmaya ve şiddetli vuruşlar almaya başlayınca artık balığın oltada olduğu anlaşılır. Kısa ve sert bir tasma ile iğne damağa oturtulur ve boşluk vermeden çekilir. Çipura kenara alınana kadar kafa darbelerini kesmez. Kenara alınırken kepçe kullanılması tercih edilir. Eğer avlanılan noktada fazla gürültü yapılmaz ve ilk balık da sakince alınabilirse, sonraki balıkların yemi fazla yoklamadan ani vuruşlarla oltaya geldiği görülür. Çok kuvvetli bir çene yapısına sahiptir. Midye ve diğer deniz canlılarını rahatlıkla kırıp yer. Bunun için kullanılan iğnenin çelik dövme veya fazla büyük olmayan kalın yapılı olması gerekir. Misinayı kesmekten ziyade koparma ve iğneyi koparma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Avlanılan bölgede çupranın varlığı kesin olarak biliniyorsa yem olarak Yengeç yavruları ( Haziran ayından ekim başına kadar en iyi yemdir. Canlı olarak Kullanılır.) Sülünes (“sülüne” kış aylarında tervih edilmelidir. ekim-nisan )karides kabuklu deniz canlıları içi mamun (her mevsimde canlı olarak tercih edilebilir.) Akyemler ise Sardalye ve Gümüş başta gelir. yengeç yavrularında şansınız daha yüksektir çünkü Diğer balıklar bu yeme dokunamadığından meydan çipuraya kalacak ve şansınız artacaktır.

Sığ ve hafif akıntılı sularda zoka ile, derin sularda ise sarkıtma olta ile avlanılır. Beden 0.40mm misinadan yapılır. Beden ucuna 1/0 fırdöndü bağlanır. 0.30mm misina ucuna kasa gözü düğümü yapılıp fırdöndünün diğer gözüne takılır. Bir karış sonra 10cm’lik bir köstek eklenir. 15’cm ara ile iki köstek daha eklenir. Üçüncü köstekten 25cm sonra 20cm uzunlukta bir köstek daha eklenir. Bölge balığının iriliğine göre misina kalınlıkları ayarlanmalıdır.

Kıyıdan avlanılan çipuranın normal de iki kere geçidi var biri iğdelerin çiçek açtığı Mayıs ayıdır. İğdeler çiçek açtı ise kıyılar çipura dolar, oltacılar her tarafı kaplar, bir de Ekim sonudur yine kıyıdan geçit zamanıdır ancak bu zamanda çipura derin suda da av verir, sert poyraz veya lodos hava ile gelir ve bir hafta konaklayabilecekleri gibi bir yada iki günde de sert bir hava ile gidebilirler. Aslında fırtına ile gelip fırtına ile gidiyorlar.

İlkbahardaki geçit daha kısa sürmekle beraber genelde, akın 30 gün ve 45 gün arası devam eder. Bu tarihlerde lidaki ve kaba lidaki olarak başlayacak Aralık başlarında ise 2-3’ü bir kilodan tanesi 700-800gr’a kadar çipura olacaktır. Geçitler süreli olmakla beraber kıyılarda her mevsim çipura yakalamak olasıdır, ayrıca geçit bittikten sonrada tamamen bitmez bazen Şubat bazen Mart sonlarına kadarda çipura tutulmaya devam edilir.

Derin Su Oltası

Derin suda mercan avlar gibi avlayabiliriz. Oltamızın mercan oltasından farkı yoktur. 0.50mm anaç misina sonra fırdöndü ve ucuna 4 köstekli 0,35mm’lik takım 6-7 numara kancalı ve en altta kurşun. Kurşun 100-125-150-200gr olabilir derinliğe göre değiştirebiliriz ya da akıntıya göre. Derin suda çipuranın vuruşu sanılanın aksine genelde çok hafiftir, yemi almış gitmiş oluyor ve fark ettirmiyor. Onun için en ufak bir tıkırtıda oltayı birkaç kulaç çekmeniz gerekir, birkaç kulaç çünkü oltayı ağzında tutmakta ve bırakmamaktadır. Olta bu tasmalama anında genelde damağa veya dudaklara geçmemiş olur ve çipura sizin çekiş hızınız ile aynı hızda bazen daha da hızlı yukarıya doğru yüzmektedir. Bu an oltacıyı aldattığı andır oltada balık yok dersiniz bir durup oltada balık var mı diye kontrol etmek istersiniz. Çipura ağzını açar ve iğneyi bırakır.

Teknede Zokalı Olta İle Avcılığı

0.30mm veya 0.40mm kalınlıkta misinaya zoka fırdöndü arasına (30-40cm) beden bağlanarak yapılır. Yem olarak yengeç, mamun, sardalya dilimi kullanılır.

Kıyı Oltası

Uzak atış (surf fishing) teknikleri ile kıyı avcılığı yapılır. Tek ya da çift köstekli oltalar tercih edilir. Ağustos, Eylül, Ekim ayları arası 1-2 kulaçlara kadar çipuranın kıyıya yaklaştığı mevsimlerdir. Yem olarak çipura için madya, yengeç, kayalara yapışık olarak yaşamını sürdüren kaya midyesi kıyıdan çipura için en popüler yem olarak kullanılabilir. Bu yemlerin dışında mamun, sülünes, kurt, teke gibi yemlerde kullanılsa da küçük balıklar tarafından atar atmaz tırtıklanıp iğneden çıkarılacağı için çipura yakalama şansınız azalacaktır.

Youtube Balık Aşkına Kanalımıza Abone Olup bizleri Destekleyebilir Ayrıca Buradan bütün av be bilgilendirme Videolarımızında takipçisi olabilirsiniz

Link ini paylaştığım videomda çipura balığı için tekli iğne nasıl bağlanır, takım nasıl hazırlanır bilgilendirme amaçlı çekmiş olduğumuz video iyi seyirler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here