En İyi Levrek Sahteleri

En İyi Levrek Sahteleri Hangileridir?

  Levrek avında kullanılan sahte balık ile avlanma metodunda kullanılan ekipmanın önemi çok büyüktür. Kullandığınız kamıştan tutunda misinasına hatta ve hatta klipsine kadar bütün ekipmanlar önem arzeder. Durum böyle olunca da levrek avı için kullanacağımız en önemli etmen ise rapalalardır. Rapala yani sahte balık aksiyonu ile cezbedici olmalı ki avınız başarılı olsun. Levrek avı için birçok sahte balık çeşidi bulunmaktadır. Bizde bu yazı dizimizde gerçekten başarılı olmuş ve sizinde kullanarak başarılı olacağınız En İyi Levrek Sahteleri  inceledik.

 

1KENDO SEABASS MİNNOW

  Levrek katili olarak nam yapmış sahtelerin başında ve benimde vazgeçemediğim en popüler sahtelerimin başını çeker. Hatta diğer sahtelerin yedekleri olmamasına rağmen bundan minimum 4 yedek bulundururum, olmazsa olmazımdır. Genelde  14 cm olanını kullanırım, ağırlığının 19 – 20 gr civarı olmasının artısı uzak atışlar için avantaj sağlar. Gagasının yapısı itibariyle az dalarlı olması sığ su avlarında başarılı sonuçlar almasını kolaylaştırır.  Kullandığım renk kodları (24 nolu özellikle favorimdir dalgalı bulanık suda levrek almadan dönmeyeceğinizin garantisini verebilirim) diğer renk kodları ise (13,18,20,21,25) dir. Bunların hepsi ile levrek almışımdır. Limon ve beyaz renk ağırlıklı olanlar gece avında, mavi ve kefale benzeyenler ise gündüz avında iyi iş yapar. Mutlaka yanınızda bulundurun pişman olmazsınız.

 

2Savage Gear Sandeel

  İkinci levrek katili sahte balığım ise Savage gear Sandeel silikon balıktır. Zargana imitasyonu olarak avcı balıklar için cezbedici özelliğe sahiptir. Sadece levrek avı için değil birçok avcı balığın avında kullanılır. Silikon yapısı sayesinde aksiyon vermek daha kolaydır, seri çekimde bile verdiği aksiyon birçok avcı balığı kendisine çeker. Birçok renk kodu bulunmakla birlikte genelde hepsi üstüne düşen görevi layıkı ile yerine getirir. Yeşil simli olanı ile gündüz avında çok iyi sonuçlar aldım. Gece avında ise glow, beyaz ve limon renkte olanlar ile iyi sonuçlar aldım. Yedek kafalarının ve yedek silikon kısımlarının da ayrı olarak satın alabilirsiniz. Fiyat olarakta diğer pahalı ürünlere göre uygundur. Çantanızda bulundurmadan ava çıkmayın pişman olursunuz. 

 

3River2sea Rover

  En çok zevk aldığım avların başında su üstü rapala ile avlanmak vardır. Avcı balığın rapalayı arkadan takip edip saldırması insanda büyük keyif uyandırır. Su üstü sahtelerinde efsane olmuş rapala tabiki river2sea rover dır. 13 cm boy ve 19 gram ağırlığı ile uzak atışlar için çok uygundur. Kuyruğunda bulunan tüy genelde beni rahatsız etsede birçok kişi için sıkıntı yaratmaz. Ben aksiyonu bozduğuna inandığım için çıkartıyorum. Su üstünde başarılı sonuçlar almak istiyorsanız rapalaya gerçekçi aksiyonlar vermeniz gerekir, wtd aksiyonu verdiğiniz takdirde avcı balıkları çekmeniz daha kolay olacaktır. Yine diğer sahtelerde olduğu gibi farklı renk seçenekleri bulunsa da gerçeğe yakın renkleri seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Su üstü sahteler gündüz avlarında kullanılır, denizin sığ ve durgun olduğu zamanlarda mutlaka bu sahteyi denemekten vazgeçmeyin.

 

4IMA Sasuke

  Fiyat olarak pahalı bir rapala olan IMA sasuke göstermiş olduğu performans ile En İyi Levrek Sahteleri listemize girmeyi sonuna kadar hakediyor. Ergonomik yapısı ile uzak atışlarda üstün performans sergiliyor. 12 cm boy 70-90 cm dalma mesafesi ile sığ su avlarında kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ima markasına özel göz yapısı ve gerçekçi aksiyonu ile avcı balıkları kendisine çekiyor.Renk olarak en popüler olan limon rengi dışında çok miktarda renk kombinasyonu bulunmaktadır, ama benim en çok iş yaptığım ise limon, kırmızı kafa ve beyaz olan renk kodlarıdır. Birçok avcının çantasında mutlaka bulundurduğu bu sahteyi sizde çantanızdan eksik etmeyin. 

 

5RAGOT RAGLOU Zargana

  Silikon rapala denilince belki ilk akla gelen efsane markalardan biridir. Paket halinde satılır, paket içindeki miktarı boylarına göre değişim göstermektedir. Levrek süpürgesi için bu sahteleri kullanmıştım ve çok güzel sonuçlar elde ettim. Aksiyonları çok gerçekçi ve kendine özgü bir stili var. Hafif olması nedeni ile kurşun kullanmanızda fayda var. Farklı ağırlıklar deneyerek aksiyonu kendinizde verebilirsiniz. Levrek ve diğer avcı balıklar bu silikona bayılırlar. Hafif olması nedeni ile kıyıdan at-çek avı için ideal olmasa da mendirek tarzı derinliği daha fazla olan yerlerde çok verimli sonuçlar verir. Renk olarak yeşil, mavi, beyaz ve limon rengi en popüler olanlarındandır. Çantanızda mutlaka ama mutlaka bulundurun.

 

6Daiwa Saltiga Dorado Popper

  Fiyat olarak çok pahalı bir sahtedir. Su üstü sahtesi olan daiwa saltiga dorado popper özellikle deniz levreği ve akya için özel üretilmiştir. 14 cm boyuna rağmen 40 gr ağırlığı ve dengeli ağırlık transfer sistemi ile uzak atışlarınızı rahatlıkla yapabileceğiniz bir sahte yemdir. Floating şeklinde yani rapalayı  suyu köpürterek yada suyu fışkırtarak yapılan avcılık şeklidir. Levrek suyun köpürmesi ile oluşan sese bayılır. Bu amaç ile üretilmiş birçok suni yem bulunmaktadır. Genel anlamda renk olarak benim şahsi fikrim su üstü avında ben rengin pek önemini görmedim. Bu tür bir avda yakaladığınız levrek ile bir daha başka balık avı yapmayacağınızın garantisini verebilirim, aldığınız keyif paha biçilemez. En İyi Levrek Sahteleri olarak Çantanızda mutlaka bulundurun diyemeyeceğim, malüm fiyat olarak çok pahalı ama aldığınız keyif için buna değer mi bence değer karar sizin.

 

7STRİKE PRO JL-115F

  Diğer avcı rapalalarımdan bir tanesi de strike pro markasına ait özellikle de 005 renk koduna sahip suni yemdir. Özellikle 005 renk kodunu söyledim ki bu rapala ile bulunduğunuz merada levrek var ise mutlaka yakalarsınız. Bu kadar takdiri sonuna kadar hakediyor bence. Kırmızı göz, 11 cm boy, 17 gr ağırlığı ile dikkat çekicidir. Bütün rapalalarım arasında en güzel aksiyona sahip sahte balıktır. Bu aksiyon sayesinde etrafta bulunan avcı balıkların hemen ilgisini çekmektedir. Birçok levrek avında özellikle de mendirek gibi dere ağzı gibi meralarda kullandığım bir yemdir. Fiyat olarak ta makul bir fiyatı vardır. Çantanızda mutlaka bulundurmanızda fayda var.

 

8Gelibolu Sahtesi (GES)

  Gelibolulu ustaların ellerinden çıkan bu çok özel sahte ile levrek yakalamak benim için büyük keyifti. Son zamanlarda bazı firmalar da bu suni yemleri piyasaya sürmeye başladıysa da esas performansı bu konuda yıllarını vermiş usta ellerden çıkan suni yemler yapmaktadır. Balsa ağacından kesilip üzerine renkli folyolar ve  göz yapılarak  balık görüntüsü verilir. Dış kısmı polyester ile kaplanarak kullanılır. Ağır olması ile uzak atışları rahatlıkla yerine getirebilir. Çantanızda mutlaka bulundurun pişman olmazsınız.

 

Sonuç

  Marka ve model olarak sayısız seçenek bulunmakla birlikte bizzat kendim denediğim ve sonuç aldığım en iyi levrek sahteleri sizlere tanıtmak istedim Levrek avı için hava durumu deniz şartlarının ne denli önemli olduğunu her levrek avcısı bilir. Sonuç olarak sizde bir levrek avcısı olma yolunda ilk adımı attınız, bundan sonrası sizin sabrınıza kalmış rastgele…

3 YORUMLAR

  1. Burada yazılan sahtelerin hepsini kullandım ve kesinlikle verim aldım ve bunlar en iyi levrek sahteleri emin olabilirsiniz kesinlikle öneriyorum

    • Genel olarak 14.5 cm olanı kullanıyorum ama nadiren de olsa 12 cm olanı da kullanıyorum. Avlandığınız meraya, havanın şartlarına göre bu boylar farklılık gösterebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here