Gece Avcılığı İçin Levrek Sahtesi

Gece Avcılığı İçin Levrek Sahtesi

 

  Levrek avcılığı zor olmasının yanında bir o kadar da keyifli bir hobidir. Hele ki büyük umutlarla satın aldığınız levrek sahtesi ile levrek yakalamanın gururu ve keyfi tahmin edilemez. Levrek avında kullanılan ekipmanın önemi çok büyüktür. Hele ki sahte ile avlanıyorsanız bu önem daha da büyük olur.

Gece ve gündüz kullandığınız yemlerin  önemi büyüktür. Gece genel olarak dalarlı sahte yemler kullanılır. Bu bulunduğunuz meraya göre farklılık gösterir. Sığ sularda daları daha az olan sahte yemleri seçmeniz gerekmektedir. Renk ise gece avcılığı için levrek sahtesi nde en önemli faktörlerin başında gelir. Çünkü gece sahte ile levrek avında beyaz, sarı, fosforlu gibi ilgi çekecek renkler kullanılır. Bu levreğin dikkatini çekerek yeme saldırmasını kolaylaştırır.

Levrek İçin Hangi Saat Önemli

Gece Avcılığı İçin Levrek Sahtesi

  Levrek avı için birçok yazım bulunmakta, hatta levrek avı için kullanılan sahteler ile ilgili eğer okumuş iseniz size bir çok tüyo da verdim bunlar hep tecrübem ile sabittir. Levrek sahtesi ile gece avcılığı yapacaksanız performans olarak en iyi olan saatleri seçmenizde fayda var. İlk olarak akşam suyu dediğimiz saatte meranızda mutlaka olmanız gerekmektedir.  Çünkü avcı balıklar bu saatte avlanmak için sığ sulara gelirler. Bir diğer saat ise sabah suyudur. Bu saatleri değerlendirmeniz av yapmak için şansınızı arttıracaktır. Akşam suyunda sabırlı ve istikrarlı bir şekilde atçek yapmalısınız. Sessiz olmanız ve ışık yansıtıcı kıyafetler giymemenizde sizin yararınıza olacaktır.

Sahte Seçimi

Levrek avı için hangi saatin önemli olduğunu da anladığımıza göre sıra geldi sahte seçimimize. Makalenin başında da söylediğim gibi gece avcılığında genel olrak ilgi çekici renkler kullanılır. Bizde renk seçimimizi bu renklerden yana kullanıcaz. Benim gece avcılığı için levrek sahtesi favori rengim beyazdır. Beyaz ile yaptığım avcılıkta diğer renklere göre daha iyi verim aldım. İkinci seçimim olarak kırmızı kafa olan sarı fosforlu renk modelidir. Bu model aslına bakarsanız bulanık sularda çok iyi verim veren modeldir.  Bir diğer model ise altın sarısı rengi olan modellerdir. Bunlar da çok iyi verim sağlar. Levrek avı malüm sabır işidir, bulunduğunuz meranın coğrafi  özelliklerine göre farklılıklar gözlemlenebilir. Ama genel olarak verim alabileceğiniz sahte modelleri bunlardır. Şimdi burada marka marka “bu iyidir şunu kullanın” diye model söylemeyeceğim, sayısız marka ve model  bulunmakta bunlar arasından bütçenize ve meranıza uygun dalar ölçülerine sahip modelleri seçebilirsiniz, tabi özellikle gece avcılığı yapacaksanız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here