Geyik Avı ve Geyik Avı Bilgileri


Geyik Avı YURTİÇİ:Trakya’da Istıranca ormanlarındaGeyik AvıAdapazarıGeyik AvıBoluGeyik Avı Kastamonu ve Sinop ormanlarına geniş yayılış gösterirler. İç Anadolu’nun kuzeyinde KızılcahamamGeyik Avı BeypazarıGeyik Avı NallıhanGeyik Avı ÇerkeşGeyik Avı Ilgaz ormanlarındaGeyik Avı EskişehirGeyik Avı Kütahya çevresindeki ormanlarda. Afyon civarındaki Akdağ’daGeyik AvıMarmara Bölgesinde BursaGeyik Avı BilecikGeyik Avı Balıkesir civarındaki ormanlardaGeyik Avı ManisaGeyik Avı Denizli çevresindeGeyik Avı Torosların BeyşehirGeyik Avı Akseki kesiminde Kahramanmaraş’ın Binboğa dağlarındaki ormanlarındaGeyik Avı Doğu Karadeniz’de Artvin ormanlarındaGeyik Avı Doğu Anadolu’da KığıGeyik Avı HozatGeyik Avı SolhanGeyik Avı ormanları ile Cudi dağında yayılış gösterirler.

Geyik Avı ve Geyik Avı Bilgileri
Geyik Avı ve Geyik Avı Bilgileri

YURTDIŞI: Avrupa”nın hemen hemen bütün ülkelerindeGeyik Avı KırımGeyik Avı Ukrayna Geyik Avı KafkasyaGeyik Avı Kuzey İranGeyik Avı AfganitanGeyik Avı Kuzey Afrika’da Cezayir ve Tunus’ta bulunmaktadırlar.
YAPISAL ÖZELLİKLERİ: Erkekleri çatallı büyük boynuzlar taşır. Boynuzlarını her yıl mart nisan aylarında atarlar.Bu aylarda erkek geyikler boynuzsuzdur yada çok kısa boynuz sürgünleri vardır.Yeni boynuz ağustos ayına kadar gelişir. Bir deriyle kaplı boynuz ağustosta sertleşirGeyik Avı haziran-ağustos ayları arasında erkek geyiklerin tüylü bir deriyle kaplı boynuzları kısa ve küt görünür. Tekeler boynuzlarını ağaçlara sürerek derisini atarlar.Dişileri boynuzsuzdur.

Geyik Avı ve Geyik Avı Bilgileri
Geyik Avı ve Geyik Avı Bilgileri

RENKLERİ: Geyikler yazın kızıl kahverengiGeyik Avı kışın ise gri kahverengidir.Karın kısmı açık renklidir. Kuyruk sokumunda aşağı doğru inen açık renkli bir ayna bulunur. Çiftleşme mevsiminde ve kışın erkeklerin boyunlarında koyu renkli uzunca yele kılları oluşur. Yavrular doğduklarında ve onu izleyen dört hafta süresince beyaz beneklidirlerGeyik Avı daha sonra renkleri tekdüze olur.

Geyik Avı ve Geyik Avı Bilgileri
Geyik Avı ve Geyik Avı Bilgileri

BÜYÜKLÜKLERİ: İri hayvanlardır. Boyları 265Geyik Avı omuz yükseklikleri 150Geyik Avı kuyrukları 20 cm;ağırlıkları 200 kg kadardır.
DOĞURMA ZAMANLARI: Gebelik süreleri 252 gündür; doğum haziran ayında olur;yavrular 4-9 ay süt emerler; 1-2 yıl analarını izleyebilirler.
DOĞURMA ORTAMLARI: MağaraGeyik Avı taş oyuklarGeyik Avı sık çalılık yerler.
YAVRU SAYISI: 13-18 kg ağırlığında 1 yavru doğururlar.
ERGİNLEŞME SÜRELERİ: Yaklaşık 1 yıl.12-15 yıl yaşarlar. Fakat 26 yaşında olan bilinmektedir.
ÇEVRE AÇISINDAN ÖNEMLERİ: Yurdumuzdaki bu geniş yayılışa karşın sayıları çok azalmışGeyik Avı birçok bölgede soyları ya tükenmiş yada tükenmek üzeredir
DEĞERLİ KISIMLARI: PostGeyik Avıderi ve boynuzlarıdır.
NOT: Avları yasaktır. Fakat bazı bölgelerde (ANTALYA)denetimli olarak avlanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here