İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

surf avında kullanilan iğnelerin türlerini, nerede kullanıldıklarını ve hangi balıklarda kullanıldıklarını kısaca elimden geldiği kadar sizlere anlatmaya çalışacağım. Bir iğnenin şekli ve özellikleri iğneye göre değişebilir, piyasada bulunan birçok çeşitteki iğnelerin uzunluklari ağız açıklıkları değişebilir fakat bir iğneyi alırken hangi balıkta ve hangi yemde kullanacağımızı bilmek çok önemlidir. Ayrica hitap ettiğimiz balıkların ağız yapılarıda iğnelerin seçiminde büyük rol oynar.

İğne Çeşitleri

1- Aberdeen (Aberdin): Aberdeen ismi verilen iğneler resimde görüldüğü gibi uzun sapli ve kısa uçlu iğnelerdir. Parekete iğnelerine benzerler, bu tip iğneler ince yapıya sahiptir. Genelde yem olarak kurt seçtiğimizde bu iğneleri seçmemiz daha faydalı olur. Kurdu çok zedelemez ve yemlememiz daha kolay olur. Bu iğneler yumuşak ağız yapısana sahip balıklara hitap ederler. İğnenin yapısının ince olması yumuşak ağız yapısı olan balığın ağzına daha kolay saplanmasına yardımcı olur. Bu tip iğneleri sert çene yapısı olan balıklarda kullanmamız büyük bir yanliş olur çünkü güçlü ve sert çenesiyle iğneyi rahatlıkla bükebilir.

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2- Live Bait Hook (Canlı Yem İğnesi): İsmindende anlaşıldığı gibi bu tip iğneler canlı yemlerde kullanılır. İğnenin sonunda yan yapılışının amacı misinanın uyguladıgı güçle iğnenin ucunun öne doğru gitmesi ve baligin ağzına kancalanmasını daha kolay yapmaktır. Sapının kısa olmasının nedeni ise yemlediğimiz canlı balığın hereket etmesini engellememek içindir.

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3- Çember İğne: Çember iğneler genelde sert çene yapısı ve keskin dişleri olan balıklarda kullanılır. Bu tip iğnelerin özelliği balığın ağzına saplanmasıdır. Özellikle kullanıldığı balıklar çupra, mercan gibi sert çeneli ve lüfer gibi keskin dişleri olan balıklardır. Bu balıklarda daha büyük başarı gösterir.

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4- Sahughnessy (Saugnesi): Bu iğneye ayrıca benzerliği nedeni ile J tipi iğnede denilmektedir. Bu iğne klasik bir iğnedir genelde mırmır balıkçılığında kullanılmaktadır en klasik modeli Mustad 1144’tür. Yumuşak ağız yapısı olan balıklarda daha çok başarı gösterir.

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

5- Kahle: Bu tip iğneler biraz yuvarlak iğnelere benzemektedir fakat tasarımları çok değişik amaçlar içindir. Bu iğneler çok iyi saplanır ve balığın içinde saplanması için tasarlanmışlardır. Genelde yemi tedirginlikle yiyen balıklarda kullanılır. Bu tip iğneyi yutan bir balığın kaçarı yoktur. Bu tip iğneleri kullanmaya karar verdiğimizde yakalanan bütün balıkların öleceğini bilmemiz iyi olur çünkü iğne içine saplandığı için balık ölumcül bir şekilde yaralanır.

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel Tasarımlı İğneler
1- Messler (Misler): Bu iğneler yem olarak kurt kullandığımızda kullanılır. İğnenin tasarımı yemi hereket halinde gibi en doğal halinde göstermektir. Yumuşak ağız yapısı olan balıklarda kullanılır.

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2-Weed-Less (Vid-Les): Bu tip iğneler kayalık ve yosunluk yerlerde avlanmak için tasarlanmış iğnelerdir. İğnenin ucunda bulunan yay sayesinde iğnenin ucu kayalara ve yosunlara takılmaz. Genelde kayalık yerlerde güçlü ve sert çene yapısı olan balıklar bulunduğu için balık iğnenin ucunda bulunan yayı kolaylıkla bastırabilir.

İğne Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Denizlerde ve tatlı sularda birçok balık türünü avlarken olta takımlarımızda iğne seçimi büyük önem taşır. Avlamak istediğimiz balığın türü genel yapı özellikleri ve damak yapısıdır. Bu özellikleri bir bir ele alarak iğne seçimini yapmalıyız. Koca ağızlı bir balık yakalarken ufak iğneyi balık midesine kadar yutup balığın işkence çekmesine ve vakit kaybına sebeb olacaktır. Kuvvetli balık yakalamak istediğimizde esnek iğne kullanmakta iğnenin açılmasına sebeb verebilir.

İğne uçlarımızı av esnasında kontrol edip körelenleri değiştirmeli veya bilemeliyiz. Özellikle sert damak yapısına sahip balıklar ve çok ilişkenli yerlerde iğnenin ucu çabuk körelecektir. Keskin olmayan bir iğne fazlaca balık kaçırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here