Kara Tavuk Avı Teknikleri

Kara Tavuk Avı Teknikleri

Kara Tavuk Avı Teknikleri

Kara Tavuklar, Yeni Zellanda ve Antartika dışında düyanın her tarafındayaşarlar. Özellikle avrupanın yüksek yerlerinde çok yaygındır.Ekinlerde kullanılan tarım ilaçları nesillerini tehlike altınaalmıştır. Temelde böceklerle beslenir, ama meyve de yerler. Kara Tavukkışı Akdeniz ülkelerinde ve Kuzey Afrika kıyılarında geçirir. çokürkektir, ötüşü ahenklidir. Güney Fransa ve Kıbrıs’ta yaygın avıvardır. 
Kış göçmenlerinden olan Kara Tavuk, Kıbrıs’a Ekim sonlarindan itibarengelmeye baslarlar. Kara Tavuk avı için iki ana yöntem vardır. BunlarGeçit avı ve Çevirme avıdır. Geçit avı adı üzerinde Kara Tavuk dağdançıkıp zeytinlik alanlara inmesi esnasında olan avdır. Eğer geçit yeriiyi tespit edilirse çok verimlidir. Bu avın inceliği durulacaknokta’nın Kara Tavuk geçiş yoluna olmasıdır.Bu iş için av merasına birkaç gün öncesinden gidip bölgeler gezilir ,mevkiler incelenir. BöyleceKara Tavuk durumu gözlenmiş olur ve av sabahı doğrudan tespit edilennoktaya gidilir. 

Kara Tavuk Avı Teknikleri
Kara Tavuk Avı Teknikleri

Cikla beklerken iyi bir yer secilmeli ve iyi kamufle olunmalıdır.Kesinlikle hareket edilmemeli ve Kara Tavuğun yaklaşmasını beklediktensonra aniden ayağa kalkarak ateş edilmelidir, av sırasında durulacakyer öncelikle bir tarafı sizi gizleyecek örtü diğer tarafı ise açıklıkolacak şekilde ayarlanmalı Cikla avında avı vurmak kadar bulmak ta önemtaşır. Kara Tavuk beklerken üşümemek içi sıkı giyinmeyi ihmal etmeyin.Çevirme av şekli ise arazide yemlenen Kara Tavuk atış menziline kadaryaklaşıp menzilde ürkütüldükten sonra ateş etmektir. Burada önemlinokta yaklaşmanızı sağlayacak arazi tarafını iyi seçmenizdir. 

TÜFEK
Kara Tavuk avı için tam şoklu tüfekler tercih edilmelidir. Şoklutüfeklerle yakın mesafeden yapacağınız atışlarda hem vuruş şansınızazalır, hem de vurduğunuz taktirde hayvanı yenilmeyecek kadar kötüparçalarsınız. Tüfeğin süperpoze (altalta namlulu) yada çifte (yanyananamlulu) olarak seçilmesi avcının tercihine ve zevkine kalmıştır.

FİŞEK
Kullanacağımız fişek 28-30 gr. 9-10-11 numara olmalıdır.azalmaktadır.İri saçma yine hayvanı parçalayacağı için ve uzak mesafeli atışlardaKara Tavuk saçma grubunun arasında kalıp vurulmama ihtimali olacağıiçin tavsiye edilmez. 
Ruhsatlı bir kişinin Kara Tavuk avlamasında herhangi bir limit yoktur.

Kara Tavuk Avı Teknikleri
Kara Tavuk Avı Teknikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here