Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama

 

Kıyıdan bir çoğumuz at-çek ile avlanıyor yada denemeler yapıyoruz.Ben olaya biraz daha değişik bir açıdan sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Levrek çok zeki ve akllı vs. değildir sadece korkaktır

Dikkat edilmesi gerekenler
Mevsim seçimi

Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama
Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama

Bu işin asıl mevsimi kış aylarıdır.Yazın işimiz çok daha zordur.Çünkü kışın levrek yem bulmakta zorlanacağı için sahteye daha çok rağbet gösterecektir.

Nasıl bir Hava seçimi

İlk önce bu işin olmazsa olmazı dalgalı havadır.Yani at-çek yapacağımız zaman denizin çırpıntılı olması gerekirki avımız verimli geçsin.Unutmamak gerekir ki kurt puslu havayı sever…

Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama
Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama

Dalgaların kıyıya dik vurduğu zamanlar ise en iyi av zamanıdır.

Nerede avlanacağız
Levrek hemen hemen her kıyıda vardır.Doğru havayı yakaladıktan sonra sadece avlanacagımız suyun derinliği hakkında bilgi sahibi olmanız yeterlidir.Derinliğin neden önemli oldugunu birazdan anlatacağım.Avlak seçimindeki ikinci önemli husus ise sessizlik ve insanlardan uzaklıktır.
Avlanma zamanı

Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama
Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama

Levrek için en ideal av saati havanın aydınlanmasından 2 saat önce baslar ve havanın aydınlanmasıyla son bulur.İstistna durumlarda şiddetli lodos gibi hemen hemen gün boyu av yapabilirsiniz.At-çek ile av yapamadım diyen arkadasların büyükçogunlugu gündüz denemeler yapmakta ve doğru havayı yakalamadan denemeler yapmakta ve bu yüzden at-çekten soğumaktadır.

Sahte seçimi (tip)

Avlagımızı iyi bir şekilde gözlemlememiz nasıl bir sahte kullanacağımız hakkında fikirler verebilir.Biraz öncede dediğim gibi en önemli husus derinliktir.Sahtemizi taktırmak istemeyiz tabiiki yada derin bir suda su üstü sahte cekmekde şansımızı azaltacaktır.

Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama
Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama

0-1.5metre arası: gagasız sahteler (wtd aksiyonu ile)

1.5-3metre arası: gagalı sahtelerin floathing modelleri

3+ metre için:gagalı sahtelerin sinking modelleri

Not:Havanın az çırpıntılı olduğu zamanlarda en iyi sahte seçimi gagasız sahteler ile yapılan wtd dir.

Sahte seçimi (boyut)

Sahte seçiminde boyutun önemi bana göre rüzgar ile alakalıdır.Levrek avında en aşağı 9cmlik sahteleri tercih edilmelidir.Çok küçük sahtelerle hem ispendek yakalarsınız hemde atış yapmanız çok zorlaşır.(ististnalar kaideyi bozmaz)10cmden büyük sahteleri rüzgara karşı atmamız gereken durumlarda tercih etmemiz daha doğrudur.Eğer havada sert rüzgar varsa ve rüzgara karşı atmak zorundaysak gelibolu sahtelerini kullanmamız ağır oldukları için rüzgara karşı ileri atabilmemizi saglıyacagı için bize avantaj saglarlar.Gelibolu sahtelerinin basarısıda bundan dolayı gelmektedir.

Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama
Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama

Sahte seçimi (renk)
Sahtede renk seçimi sadece havanın ve suyun durumuna göre yapılabilir.Örnek olarak huyum değildir ama berrak suda at-çek yapacaksam tercihim gerçeğine en çok benzeyen sahtelerdir.Gece avında ise genellikle kırmızı kafalıları tercih ediyorum.

Sahte seçimi (yıpranma)
Yıpranmış sahteler iş yapmaz diye bir şey yoktur.Hatta nedenini bilmediğim şekilde daha çok iş yaptıgını söyleyebilirim.Yani sahtemiz yıprandı diye onu atmayın kancalarını deiştirerek boyası tamamen silinene kadar nerdeyse kullanılabilir.

Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama
Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlama

Avda sahte değiştirme

Av esnasında balık alamıyorsak genellikle sahte değiştirip dururuz.Avdan sonra elimiz boş dönersek şu kadar tane sahte deiştirdim olmadı deriz.Ya da bilmemkaçtane sahte deiştirdim en son buna atladı deriz.Bu bir yanılgıdır.Sahte koleksiyonu yapmak bana göre sadece zevk işidir.Doğru seçilmiş 3-4 sahte işimizi görecektir.

Takım seçimi
Takım seçiminde en önemli şey hafiflik ve sağlamlıktır.Bu işi zevkle yapabilmemiz için yorulmadan,kolumuzu agrıtmadan yapmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here