Levrek Avı 2018

levrek avı
levrek avı

 

 

 Yeni yılın ilk zamanlarında, havalarında  elverişli olmasıyla birlikte artık içimdeki dinmek ve bitmek bilmeyen levrek avı aşkını söndürmenin zamanı gelmişti.

Levrek Avı 2018

 Levrek avı benim için ve eminim ki daha birçok kişi için de balık avlarının en tepe noktası olmuştur. İşlerimin yoğunluğundan bir türlü fırsat bulamadığım levrek avına nihayet gitme vakti gelmişti. Her zaman yaptığım gibi ilk önce havayı kontrol ettim, hava 20 km/sa kuzeyden rüzgarlı yani tam istediğim gibiydi. Hemen takım çantamı kontrol ettim, eksik olan birşey var mı yok mu diye. Genelde balık avından döndüğüm zaman bütün ekipmanımın bakımını yaparım bir sonraki ava hazırlıklı olsun  diye ama şöyle de bir huyum vardır, bakım yaptığımı bildiğim halde balık avına çıkmadan bir gün önce bütün ekipmanlarımı tekrar elden geçiririm. Neyse herşey tamam olduğuna göre balkonda bulunan balık kepçemi de alarak yollara koyulmanın vakti geldi. Tabi bu arada usta balıkçı arkadaşım Hakan’ı da yoldan aldım, kendisi tam bir levrek katilidir, çok hırslıdır, saatlerce durmadan yağmurda, karda, fırtınada at-çek yapabilir. Haydi levrek avına gidelim demeniz yeterli.

levrek avı
levrek avı

Levrek Avı İçin Akşam Suyu

 Levrek avı için uzun bir ara vermenin heyecanı ile işimi şansa bırakmak istemedim. Bugünkü avımı hem yemli hemde sahte yem ile yapacaktım. Normalde bu hava şartlarında at-çek ile levrek alacağımdan kesinlikle emindim. Yolda giderken benim canlı teke merama uğrayıp bir miktar teke yakaladık. Yarım saatlik yolculuktan sonra nihayet saat 19:00 gibi levrek avı meramıza ulaşmış olduk. Aslında akşam hava kararmadan önce yetişmiş olsaydık daha iyi olurdu akşam suyunda atçek ile kesin levrek alırdık. Tahmin ettiğim gibi deniz dalgalı ve su bulanıktı. Hemen balıkçı tulumunu giyerek oltalarımı açmaya başladım. Hakan ise görebilene aşk olsun kafamı çevirdiğim de bir baktım ki at-çek yapıyor ne ara oltanı hazırladın da gittin be mübarek 🙂 Yemli takım için kendi hazırladığım bedenlerimi taktım ve bismillah diyerek şamandıralı oltamı deniz ile buluşturdum. Bir yandan da atçek yaparım diye diğer oltamı hazırlamaya giderken Hakan, “abi koş oltanda balık var “ demesiyle fırladım.

Hemen kalamamı kontrol ettim, o kalama sesi yok mu o kalama sesi, işte insan o sesi kayıt edip saatlerce dinler bence, hayatta en çok sevdiğim seslerden bir tanesidir. Balık öyle bir kafa atıyor ve kalamayı boşaltıyor ki heyecanım tavan yaptı. Hakan balık kepçesini kapıp geldi. Denizin dalgalı olması ile birlikte balığa boşluk vermemek için bayağı uğraştım. Ekipmanıma güveniyordum, genelde kaliteli malzeme kullanırım ama tek güvenmediğim kısım yeni aldığım klipsti, ve korktuğum gibi de oldu kalama sesi bir anda durdu, misina boşaldı. Balık kaçmıştı, içimdeki acıyı tarif edemem kaçan balık büyük olur misali gerçekten de büyük bir balık kaçırmıştım. Sorunun kaynağı ise tabiki tahmin ettiğim gibi yeni aldığım klipsti. Heyecanın yerini bir anda üzüntü almıştı. Ama daha yolun başında olduğumuzun farkındaydık o yüzden ümidimizi kırmadan levrek avı için tüm kozlarımızı kullanıyorduk.

Levrek Yakalamak Sabır İşidir

levrek avı
levrek avı

İlerleyen saatlerde Hakan çok güzel bir vuruş almasıyla heyecanımız yeniden arttı. Şamandıralı yemli takım ile avlanmaya devam ederken bir yandan da benim meşhur levrek katili rapalam kendo seabass minnow 14,5 cm 24 nolu renk koduna sahip sahte yemim ile denizde atçek yapıyordum. En güvendiğim sahtelerimden birtanesi ve eğer merada levrek var ise kesinlikle alırsınız. Seri çekimde bile kendine özgü aksiyonu ile tüm avcı balıkları kendine çeker. İlk balığı kaçırmamızın ardından tam olarak 1 saat geçmişti ve işte beklenen an, Hakan çok güzel bir balık yakalamış ve işte o muhteşem kalama sesi ile kulağımızın pası silinmişti. Bu sefer daha tedbirli davranmamızın farkındaydık o yüzden çok dikkatli hareket ediyor ve balığı kaçırmamak için elimizden geleni yapıyorduk. Yaklaşık 10 dakikalık mücadelenin ardından nihayet levreğimizi kıyıya aldık. İşte uzun bir aradan sonraki bu heyacanı yaşamak paha biçilemez bir duyguydu. Biz daha sevincimizi yaşarken bir anda benim şamandıralı takımda balık yine kalamayı boşaltıyordu, hemen koşup balığı çekmeye başladım öyle bir kafa atıyor ki  levreğin en sevdiğim taraflarından biri de bu işte.

Bu sefer balığı kesin alırım gözüyle bakıyordum çünkü dandik bir klips yüzümden kaçırdığım o balığı asla unutamayacağımı biliyordum ve  o yüzden klips kullanmayarak direk bağlama yapmıştım. Bu arada kullandığım misina olarak 0.08 kalınlığında Berkley Whiplash örgü misina kullanırım. Birçok ip misina kullandım ama daha bunun kadar kaliteli ve performanslı misina kullanmamıştım. Neyse balıkla yaklaşık 10 dakikalık bir mücadelenin ardından nihayet kıyıya almanın mutluluğunu yaşadım. Hemen havyarlı mı diye kontrol ettim, neyseki havyarlı değildi. İlerleyen saatlerde de vuruş alamayınca levrek avı için ayırdığımız vakti sonlandırmanın zamanı gelmişti. Hatıralarda 2 muhteşem balık ve verdiği mücadele ile kurtulmayı başaran o muhteşem balık kalmıştı. Bir sonraki levrek avı maceramızda buluşmak üzere rastgele…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here