Levrek Avı İçin Kamış Seçimi

Levrek Avı İçin Kamış Seçimi

 

Levrek Avında Kullanılan Kamış Çeşitleri

 Merhaba arkadaşlar, levrek avı ile ilgili daha önceki yazılarımda levrek nerelerde bulunur levrek avı için en iyi sahteler hangileridir diye anlatmıştım. Şimdi sıra geldi levrek avı için kamış seçimi nasıl olmalıdır sorusunun cevabına. Mail adresime bununla ilgili bir sürü soru gelmekte, bende hem bu sorulara cevap olması açısından hemde levrek avı ile ilgili yazımızın devamı olması açısından bu makaleyi yazmaya karar verdim.

Levrek avında farklı farklı birçok seçenek bulunmaktadır. Yemli takımdan tutunda sahte balık ile levrek avına kadar bir çok seçenek mevcuttur. İlk önce kendinize nasıl bir av yapmayı planladığınızı sormanız lazım, yemli takım mı? sahte balık ile atçek mi ? Çünkü ikisinde de kullanılan ekipmanlar farklılık gözetmektedir. Sahte balık ile levrek avı yapmak istiyorsanız bunun için hafif, sağlam ve atar değerleri sizin için hangisi uygunsa ona göre bir kamış seçmeniz gerekmektedir. Tabi buna uygun hafif ve güçlü bir makinada olmazsa olmazlardandır. Bitti mi ? Tabiki bitmedi. Farklı renk ve özellikte çeşitli rapalalar ve silikon yemlerde gerekmektedir. Eğer ki bütçeniz kısıtlıysa nasıl bir av yapmak istediğinizi baştan seçmeniz bu yüzden önemlidir. Biz bu yazımızda atçek avı için kamış seçimi anlatacağız. Bunun için farklı bütçelerde farklı alternatifler sunacağım.

Fladen xtra flexx 2 parça spin kamış

Fladen xtra flexx 2
Fladen xtra flexx 2

Fladen marka kamış benim de daha önce kullandığım bir kamıştır. Yüksek paralar ödeyip sağlamlığına güvendiğim kamışların kırılması ile bende uygun bir fiyata fladen xtra flexx kamış almıştım, ve sağlamlığına hayran kalmak elde değil. Size resmen “ben sağlamım bana birşey olmaz” diye güven veriyor. Aşağıdaki videoda sağlamlık testini görebilirsiniz.

Uzun yıllar kullanmama rağmen beni hiç yarı yolda bırakmadı, hala daha diğer kamışlarım arasında yerini korur. Fiyat olarak 100 tl civarı diğer pahalı olta kamışlarına göre uygundur. Boy olarak farklı alternatifler bulunmakla birlikte 2,40 yada 2,70 boy oranına sahip kamışlar işinizi görecektir. Atar oranı ise 10-40 gr gayet uygundur.  Gözünüz kapalı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. 

Okuma V System Spin Kamış

okuma v system kamış
okuma v system kamış

Okuma markası özellikle makinalarında ömür boyu parça garantisi vermesi ile tanınan bir markadır. Her markada olduğu gibi ürün yelpazesi kalite kalite değişmekte ve her bütçeye uygun ürün bulunmaktadır. Okuma V system spin kamışı benim levrek avı için kullandığım ilk kamışımdı. Güzel avlar gerçekleştirdim, sağlamlığı fladen kadar olmasa da yine de insanı yarı yolda bırakmayacak şekilde güven vericidir. Kamışın esnekliği ve sap kısmı benim en çok hoşuma giden kısımlarından biridir. Gerçekten kalite hissi veriyor.Boy olarak 2,40 cm ve 2,70 cm olanları en çok tercih edilenlerdendir. Fiyat kısmına gelecek olursak şuan ki pisaya koşullarına göre 300 ₺ civarı değişmektedir. 

Shimano Catana Spin Kamış

Shimano Catana
Shimano Catana

Balık avı yapıpta shimano markasını duymayan yoktur herhalde diye düşünüyorum. Balık avı malzemelerinde bol seçeneklere sahip dünya markasıdır. Shimano catana, yapısı itibariyle çok hassas bir kamıştır. Kullanırken çok dikkat etmek gerekir. En ufak bir darbe alması kamışın kırılması ile sonuçlanabilir. Bu yüzden sağlamlık konusunda biraz sınıfta kaldı. Ama av yaparken esnekliği ve kullanım kolaylığı ile beni kendine hayran bırakmıştı. Sizde bu keyfin tadına bakmak istiyorsanız shimano catana sahibi olabilirsiniz. Fiyat olarak uygun sayılabiliecek 150₺ civarındadır.

Daiwa Theory Spin Kamış

daiwa spin kamış
daiwa spin kamış

Daiwa benim son zamanlar keşfettiğim mükemmel kalite de ürün yelpazesine sahip bir markadır. Çok Kaliteli ürünlerin olmasının yanında fiyat olarak diğer ürünlere göre sanki biraz daha pahalı gibi geldi bana, ama bu fiyat farkını sonuna kadar hakettiğinden emin olabilirsiniz. Hatta bir sonraki olta makinası tercihimi bu markadan yana kullanacağım. Size  önerebileceğim diğer bir kamış seçeneği ise Daiwa Theory Spin Kamıştır. Kalite olarak son derece güzel ve esnek yapısı ile spin avcılığında size keyif verecek bir üründür. Fiyat olarak 300₺ civarında olup eğer bütçenize uygunsa gözünüz kapalı bir şekilde bu ürünü tercih edebilirsiniz.

Major Kraft Solpara Spin Kamış

major kraft solpara
major kraft solpara

İşteeeee olay budur denilen kamışın  ta kendisi major kraft solpara. Şuana kadar okuduğunuz herşeyi unutun, ne shimano ne fladen ne de okuma bunun yanına bile yaklaşamaz o kadar net konuşuyorum. Yaklaşık olarak 3 senedir levrek avında bu kamış kullanırım bana hala daha ilk günkü gibi keyif vermektedir. Olta malzemesi o kadar kaliteli ki hor kullanmama rağmen hala daha üzerinde bir çizik, yüksüklerinde bir tane bile pas bulamazsınız. Adamlar yapmış kardeşimmmmm. Valla helal olsun diyorum başka da birşey demiyorum. Fiyat olarak diğer kamışlara göre pahalıdır 400 ₺ civarı, ama parasını son kuruşuna kadar hakeden bir kamıştır. Hafif ve esnek yapı ile keyfine doyulmaz bir av yaşatır. Sizlere gözüm kapalı önerebileceğim kamış budur arkadaşlar. Başka bir ürüne bakmanıza bile gerek yok bence. Sonuçta herşey bütçede bitiyor ama biraz daha kendinizi zorlamanızda fayda var diye düşünüyorum.

Sonuç

Sonuç olarak farklı marka ve kalitede yüzlerce hatta binlerce ürün bulunmakta. Tabiki daha iyi alternatifler bulabilirsiniz. Ben daha önceki yazılarımda da dediğim gibi kendim deneyip fikir sahibi olduğum ürünleri sizlere aktardım. Geneline bakarsanız levrek avı için hep parçalı kamışları tavsiye ettim. Çünkü en güzel verimi ve heyacanı bu kamışlar ile elde edersiniz. Teleskopik kamışları atçek avında pek önermiyorum. Kalite ve fiyat işin içine girince çok farklı seçenek çıkmakta, sizde bütçenize uygun olan alternatifleri seçerek avınızı keyfe dönüştürebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

Abdullah Serbest

2 YORUMLAR

  1. kamışlar için yorumunuz gayet güzel olmuş diğer bir konuya geçmek gerek yani makina ve gece ve gündüz sahte seçimi için bir yorumunuz varmı.?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here