Levrek Avı  İçin Silikon Yemler

Levrek Avı  İçin Silikon Yemler
Levrek Avı  İçin Silikon Yemler

 

  Levrek avı yapan şanslı kişilerden biriyseniz o zaman bu işi için sınırsız bütçeniz var demektir. Çünkü levrek yakaladığınız andaki keyfi anlatmaya kelimeler yetmez, bir daha o keyfi yaşamak için çeşitli ekipmanlar almak istersiniz. Atçek ile levrek avcılığı bence bu keyfin doruk noktasıdır. Çünkü kullandığınız kamış hafif ve hassas bir kamıştır. Vuruşları çok net alabilirsiniz. Daha önceki yazımızda levrek avı için sahte yem tavsiyelerimizi anlatmıştık. Bunda hem silikon yemler hemde diğer yemler mavcuttu. Şimdi ise sadece silikon yemleri anlatma gereği hissettim.

1Silikon Karides

silikon karides
silikon karides

Atçek avı yaptığımız için genelde kullandığımız ekipman gerçeğine benzeyen imitasyon ürünlerden oluşmaktadır. Böyle durumda yanımızda bulunduracağımız silikon karides ile levrekleri kandırmamız mümkün olacaktır. Renk olarak neredeyse gerçeğini aratmamaktadır. Genel olarak levrek sığ suların balığıdır, ama mendirek gibi daha derin olan yerlerde silikon karides kullanmak avantaj sağlar. Çünkü karides bakımından zengin olan yerlerden biridir. Tabii burada vereceğiniz aksiyon da çok önemlidir. Kısa aralıklarla çekip bırakmanız (aksiyon vermeniz) levreği kandırmanızda önemli bir rol oynamaktadır. Çantanızda mutlaka bulundurmanızda fayda var emin olun ki gerekli şartları oluşturduktan sonra mutlaka bir levrek  yakalayabileceğiniz garantisini verebilirim.

2Silikon Fare

silikon fare
silikon fare

Evet yanlış duymadınız, silikon fareden bahsediyorum. Bildiğiniz farenin silikondan yapılmış hali. Şimdi diyeceksiniz ki ne alakası var buna balık mı gelir diye. Evet geliyor ve emin olun ki birçok yemden daha başarılı sonuç veriyor. Çünkü kayalık olan  yerlerde fareler çok olur. Bu kısımlarda olan levrekler genelde farelerden beslenir. Bir yerden bir yere geçen fareyi avlamaya bayılır. Yakaladığım levreklerin bir çoğunda midesinden fare çıkarttım. Bundan çıkarttığım sonuç ile bir adet silikon fare aldım. Peki balık yakaladın mı? Diye soruyorsunuz haklı olarak, ilk levreğimi ikinci atışta yakaladım, geri kalan 4 adet levreği ile belirli aralıklarla silikon fare ile yakaladım. Evet yanlış duymadınız. Ama bunda en önemli olan av yaptığınız meradır. Levrek orada fare ile avlanmayı alışkanlık haline getirdiyse mutlaka silikon fare ile yakalarsınız. O yüzden ilk önce meranızı gözlemlemeli ona göre yem seçimi yapmalısınız. Aklınızda bulunmanızda fayda var, levrek avı için en önemli etken meranızı gözlemlemektir.

3Ragot Raglou Silikon Balık

ragot raglou silikon balık
ragot raglou silikon balık

Levrek avı yapıpta bunu duymayan yoktur herhalde. Levrek avı için en iyi sahteler yazımda da bundan bahsetmiştim. Şimdi burada da  bahsetmezsem haksızlık olur. Levrek avı için silikon yemler hayati bir öneme sahiptir. Verdiği aksiyon ile neredeyse  gerçeğini aratmamaktadır. Bu yüzden diğer sahte yemlere göre başarılı sonuçlar vermektedir. Ragot raglou de bunlar arasında nam yapmış  özelliklere sahiptir. Gerçekçi aksiyonu ile levrekleri cezbeder. Fiyat olarak uygundur. Paket halinde satılır.

4Silikon Kum Balığı

Silikon Kum Balığı

Silikon kum balığı aksiyon olarak çok cezbedici özelliğe sahiptir. Yalnız o aksiyonu verebilmek için derin olan meralarda av yapmak gerekir. Jig ile avcılık yapmayı duymuşsunuzdur. Bu da bunun neredeyse aynı özelliktedir. Levrek avı için uygun ve derin olan bir merada silikonu sert ve yumuşak çek bırak yöntemi ile aksiyon verilerek yapılır. Kısa yüzüşler, batıp çıkmalar ve daha birçok aksiyon çeşidi vardır levreği kendisine neredeyse hayran bırakır. Farklı renk ve boyları mevcuttur. Neredeyse bütün renk kombinasyonları iş yapmaktadır. Tabi burada vereceğiniz aksiyonun önemi hayati derecede büyüktür. 

5Silikon Boru Kurdu

silikon boru kurdu
silikon boru kurdu

Boru kurdu ile eşkina, karagöz, mırmır avlayanı duymuşsunuzdur ama silikon boru kurdu ile levrek mi avlanır dediğinizi duyar gibiyim. Aslında bir bakıma haklısınız ama silikon boru kurtlarının da birçok çeşidi var. Bunlardan en iyi iş yapabilecek olan berkley marka kokulu boru kurtlarıdır. Eşkina avında ki gibi boru kurtlarınının bir kısmını koparıp takmıyorsunuz, burada işin püf noktası kokulu boru kurtlarının bir tanesini bütün  olarak takıp aynı kum balığı gibi aksiyon vermenizden geçiyor. En önemli faktör kokulu olması çünkü balığa gerçekçi hissi vermesi ve balığı kendine çekmesidir. Diğer bütün silikon yemlere göre av konusunda daha az performans sergileyebilir. Ama emin olun ki iş yapacaktır. Denemenizde fayda var.

6Silikon Yengeç

silikon yengeç
silikon yengeç

Levrek yakalayıp da midesin de e var diye kontrol ettiyseniz %90 bir miktar yengeç bulursanız. Levrekler için en kolay yem yengeçtir. Avlaması kolay ve bulunabilir olması levrekleri kendine çeker. Bu yüzden gerçeğine benzeyen yengeç imitasyonu silikonlar ile av yaptığınızda başarı oranız yüksek olur. Tabiki burada en önemli unsurumuz olmazsa olmazımız aksiyon vermemizdir. Bizim levrek avında ki en önemli kuralımız budur. Ne kadar gerçekçi aksiyon verirseniz o kadar başarılı olursunuz. Yengeç ile levrek avı için de bu kural geçerlidir. Burada size bir püf noktası daha söylemek istiyorum. Mümkünse misinanızı görünmez misina kullanın farkını hissedeceksiniz. Kullanacağınız iğneleri de gizlemeyi unutmayın, sadece aksiyon verin ses çıkartmayın ve levreği yakalamanın keyfine varın.

7Tabiki Savage Gear Sandeel

savagear sandeel
savagear sandeel

Atçek ile levrek avı yapıpta çantasında bulunmayan yoktur herhalde diye düşünüyorum. Birçok levrek avcısının favorisidir. Tabi benim de favori silikon balıklarımdan biridir. Kullanım kolaylığı ile kendine özgü aksiyonu ile levrekleri kendine hayran bırakır. Yakaladığım birçok levrekte önemli rol oynamaktadır. Birçok renk kombinasyonu ve farklı ağırlıkları bulunmaktadır. Özellikle beyaz ve sarı fosforlu olanı bulanık su ve gece avlarında çok iyi iş yapar. Diğer renk kombinasyonları ise zargana avına benzediği için gündüz avı için idealdir. Ayrıca lüfer avı için bile ideal bir silikon balıktır. Lüfer zargana balığını çok sevdiği için bu tarz bir silikon ile lüfer yakalamanız size sürpriz olmayacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak daha önceki yazılarım da da söylediğim gibi çeşit çok avcı da çok ama balık az bu durumda balığı kandırmak en önemli faktördür. Diğer balıkçı arkadaşlardan bir sıfır önde olmanız için size gerekli püf noktalarını ve kullanmanız gereken levrek avı için silikon yemler nelerdir onları aktardım. Deneme yanılma yöntemi ile hatta çevrenizi gözlemleyerek portföyünüzü geliştirebilirsiniz. Gelicek nesillerin de bu keyfi yaşaması açısından ne olur sürdürülebilir avcılığı destekleyelim. Her balığın avlanabilir boy limitleri bulunmakta limit altı balıkları suya iade edelim. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here