Levrek Merası Nasıl Bulunur?

 

Merhaba arkadaşlar, şimdi sıra geldi levrek merası nasıl bulunur?  adlı sorunun cevabına. Sizlere daha önceki yazılarımda levrek avında kullanılan en iyi levrek sahteleri 2017 (bizzat kendim deneyip sonuç aldığım) ve yemli takım ile levrek avı tekniklerinden bahsetmiştim. İyi güzelde merada levrek yoksa bunların ne önemi var dediğinizi duyar gibiyim. 

 Levrek Avında Mera Seçimi

Levrek, avlanması zor ve bir o kadar da zevkli bir balıktır. Levrek avında mera seçimi için ilk olarak yapacağınız gözlem çok önemlidir. Levreğin genel olarak bulunduğu bazı bölgeler vardır, balık avı ile ilgili forumları takip edenler zaten bilir, bunların başında dere ağızları, mendirekler ve limanlar başı çeker. Levrek için mera seçimi yaparken hava şartlarının önemini de unutmamak lazım tabiki bu nedenle levrek avına çıkmadan önce gerekli şartların oluştuğundan emin olmak gereklidir. Unutmayın levrek sığ suda avlanmayı seven avcı bir balıktır, kıyı şeridinde neredeyse birçok yerde levrek vardır. Önemli olan onu kandırmayı başarabilmektir. Levrek kurnaz ve bir o kadar da korkak bir balıktır. Çok aç kalmadıkları sürece her harekete süphe ile bakarlar. Ona yaklaşmayı bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.
 
Denizi gözlemlemek mera seçiminde çok önemlidir. Çünkü yem neredeyse avcı balıkta orada demektir. Bulunduğunuz merada avcı balığı kendine çekecek yem potansiyeli olması gerekmektedir. Aksi halde boş bir merada balıkta olmaz. Yazımızın başında da dediğimiz gibi levrek avcısı olan yada internetteki forumları biraz olsun araştıran her insanın öğrenebileceği gibi, levreğin olabileceği potansiyel yerler mendirek, dere ağızları ve limanlardı. Bunları herkez biliyor zaten, önemli olan kimsenin bilmediği meraları bulmak. İşte burada size vereceğim tüyolar ile denizi okumayı ve kendinize yeni yeni levrek meraları nasıl bulabilirsiniz onu öğreneceksiniz. Ben sizlere herkezin bildiğini burada tekrar tekrar anlatmak istemiyorum. Boşuna laf kalabalığı yapmaktan başka birşey değil sonuçta bunlar. Bende lafı fazla uzatmayayım da gelelim asıl konumuza levrek merası nasıl bulunur?  
 
 
Levrek Merası Nasıl Bulunur
Levrek Merası Nasıl Bulunur

Sığ Mı Yoksa  Derin Su Mu?

İlk olarak tercih sebebimiz sığ su olmalı. Çünkü levrek sığ sularda avlanmayı sevdiği için genelde bu bölgelerde olur. Tabi biz burada, ilk olarak levreğin orada bulunmasını gerektirecek yem potansiyeli var mı onu bilmemiz lazım ki avcı balıklarda mera olarak burayı seçsinler. Genelde kefal yavrularının olduğu her yerde mutlaka ama mutlaka levrek de vardır. Çünkü merada yem varsa avcı balıkta var demiştik. Zıpkınla avcılık yapmaya başladığımdan itibaren levrek meraları nasıl olmalı, levrek nerelerde olur gibi birçok soruya cevap bulma şansım oldu. Normalde dışarıdan baktığınızda, burada levrek ne gezer dedikleri yerler benim gizli levrek meralarım olmuştur. Neden gizli diyorum, çünkü levrek avında öyle bir heyecan, adrenalin ve hırs vardır ki, bazı insanlar merayı kurutmadan gitmezler. Neyse konumuza dönelim tekrar, benim favori mera seçimim sığ sudur. Çünkü küçük balık ve levreğin sevdiği diğer yem türlerinin çoğu sığ suda bulunur. Derin suda da levrek bulunur tabi ama bizim önceliğimiz sığ su olmalı, ilk olarak buna bakıcaz.
 

Merayı Gözlemlemek!

Levrek merası nasıl bulunur? adlı sorumuzun cevabına adım adım giderken sıra geldi denizi gözlemlemeye. İlk olarak denize dökülen herhangi bir dere ya da daha ilginci ve hatta en iyisi kanalizasyon gibi yerler var mı? Varsa buralarda kefal sürüleri çok olacağından kesinlikle levrekte vardır. Denize bakın özellikle sabah suyu ve akşam suyu saatlerinde deniz üzerinde herhangi bir hareketlenme var mı? Var ise ilk meranızı buldunuz demektir. Kefalin çok olduğu bu gibi yerlerde avlanma tekniğinizde bununla aynı olmalı. Ya canlı kefal yavrusu kullanacaksınız (tabi teke tarzı canlı yemlere de hayır demez) ya da eğer at-çek yapacaksanız kefal imitasyonu olan sahteleri kullanmanız gerekecektir. Bu tarz yapacağınız avcılık ile kesin sonuç alabilirsiniz.

Levrek Merası Nasıl Bulunur
Levrek Merası Nasıl Bulunur
Levrek Nerede Bulunur?

Dere ağızları zaten levrek meraları diye bilinir her zaman, ama ben size kendi levrek meranızı bulma şansını vericem. ilk olarak denize dökülen kanalizasyon logar  bir yer varsa bence ilk olarak oraya bakın derim ben. %100000 kesinlikle o merada levrek vardır. Kefal sürüleri bu kanalların ağızlarında resmen yuva yaparlar, o yüzden orada kesinlikle levrek vardır.

İkinci olarak balık restorantlarının etrafını bir gözlemleyin. Burada genellikle balık artıkları denize atıldığından balık potansiyeli yüksek ikinci meradır, o yüzden orada kesinlikle levrek vardır. Üçüncü olarak size bir soru sorsam, en iyi levrek yemi sizce hangisidir yada siz levrek avında hangi yemi kullanıyorsunuz desem %80’ni canlı teke diyecektir. Yakaladığım levrekleri temizlerken hep midelerine bakmışımdır ne yemiş diye, çünkü bu bilgi benim her zaman levrek avında bir adım önde olmamı sağlamıştır.

Genelde yakaladığım levreklerin midesinden %90 teke çıkmaktadır. Tabi bu benim bulunduğum bölge için geçerli bir durum, diğer %10’luk kısımda ise yengeç yediğini gözlemledim. Bu durumdan anladığımız kadarıyla özetlersek teke sığ ve durgun suda bulunduğundan, genelde yosunluk ve eriştelik alanlarda olur buralarda kesinlikle levrek vardır. Dördüncü olarakta, denize balıklar yesin diye ekmek atarlar bazı yerlerde buralarda kefal sürüleri çok olur ve sürekli yemlendikleri için bu meralarda bulunurlar, işte burada bulunan diğer balık ise sizin de tahmin ettiğiniz gibi levrek 🙂 kesinlikle buralarda vardır. Unutmayın yem neredeyse avcı balıklarda oradadır.

Son olarakta denizde olta atarken hiç sudan çıkan bir zıpkıncıya denk geldiniz mi? Hatta daha da abartayım bir yada daha fazla zıpkıncıya denk geldiniz m? cevabınız evet ise doğru yerdesiniz. Bende zıpkın avı yaptığım için birçok merayı çok iyi bilirim nerede balık var nerede yok zamanla hepsini tecrübe etmişimdir. Zıpkıncı forumlarını mutlaka takip edin, genelde kimse merasını belli etmez ama siz belki resimlerden kendinize bir mera daha bulabilirsiniz ümidi ile takip etmenizde fayda vardır. Etrafınızda zıpkın avı yapan tanıdıklarınız varsa onlarla muhakkak muhabbet edin size çok faydalı bilgiler vereceğinden kesinlikle eminim. 

Levrek Merası Nasıl Bulunur
Levrek Merası Nasıl Bulunur
Sonuç Olarak

Sonuç olarak levrek merası nasıl bulunur? adlı sorumuzun cevabını bulduk mu. Etrafınızdaki insanlarla muhabbet etmekten anılarınızı anlatmaktan yada bilgi alışverişi yapmaktan kaçınmayın. Girişken olun kendinize bir çevre yapın. Farkettiyseniz birçok forumda yazılan mendirek, dere ağzı, liman gibi yerlerden bahsetmedim buraları zaten bilmeyen yok, bizim amacımız balık vermek değil balık tutmayı öğretmek. Bilgi paylaştıkça güzeldir. Avgünlügü ailesi olarak özellikle levrek konusunda size aktardığım içeriğin hepsini tecrübe ederek sonuç aldığım için buraya yazıyorum. Bundan sonrası artık size kalmış arkadaşlar, bu iş sabır işi ne demiş atalarımız sabreden derviş muradına ermiş. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere av limitlerine dikkat ederek rastgele diyorum. Hoşçakalın… 

 

6 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir makale olmuş tebrik ederim gerçekten çok işime yaradı sayenizde ilk levreğimi yakaladım. Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here