Levrek Nasıl Avlanır ?

Levrek Nasıl Avlanır
Levrek Nasıl Avlanır

 

Levrek Nasıl Avlanır? Sanırım Buldum!

 Merhaba arkadaşlar; Levrek balığının hastası olarak size bizzat kendi denediğim metodlarımı anlatacağım. Levreğin peşine düşmeye başladığımda anladım ki ben bu güne kadar balık avından aldığım keyfin levreği yakaladığım zaman ki kadar olmadığını, o muhteşem mücadeleye girdikten sonra anladım.

Levrek Nasıl Avlanır
Levrek Nasıl Avlanır

 Sayısızca levrek avı ile ilgili döküman okudum, bir sürü formda aktif bir şekilde bu levrek nasıl avlanır diye birçok kişiyle konuştum ama ne yaptıysam,anlattıkları bütün taktikleri harfiyen uygulamama rağmen bir türlü o muhteşem balıkla karşılaşamadım, şu balığı yakalayamamış olmanın üzüntüsü ile daha çok hırslandım kaçan kovalanır misali. Avcı arkadaşların anlattıkları taktikler hep aynıydı hepside aynı taktikleri veriyordu ama nerede yanlış yapıyordum bunu bulmalıydım ve sonunda buldum arkadaşlar. Balığı avlamadan önce havayı okumayı öğrendim balık ne zaman hangi tür yeme saldırır onu öğrendim. Hava levrek avında ön önemli unsurların başında geliyor, avlanılan bölgeye göre değişkenlikler gösterebilir ama ben marmara avcıları için daha yararlı olacağına inanıyorum. Evden çıkmadan ilk olarak hava durumuna bakın havada rüzgar var ise hele ki 20 km/sa ve üzeri yani tabiri caizse fırtına var  ise ve yön olarak denizden karaya doğru esiyorsa hiç durmayın. Ama bir etken daha var tabi suyun bulanık olması yapacağınız avın garanti olmasını sağlar. Bununla ilgili bir sürü anım var, suyun bulanık olması o kadar önemli bir faktör ki benim için denizde fırtına varken spin yapmaya gittiğimde eğer su bulanık değilse hiç levrek yakalayamadım, ne zaman hava fırtınalı ve su bulanık ise işte şuana kadar yakaladığım bütün levrekler bu şartlar altında yakaladım.

Levrek Avında Rapala Seçimi

Levrek Nasıl Avlanır

Levrek Nasıl Avlanır

Levrek avında rapala seçimi de avın verimliliği açısından büyük önem taşır. Peki spin avında hangi sahteleri kullandığımı söyleyecek olursam genelde su bulanık olduğu için favorilerim beyazdır, kırmızı kafa modeller ve limon dediğimiz renk olan sahteler en iyi iş yapan sahtelerdir. Size marka olarak bile en iyi sonuç aldığım sahteleri söyleyim, eğer ki  avlanacağınız mera (ben genelde sığ suda avlanırım)  sığ ise  KENDO SEABASS MİNNOW 145f 14,5 cm 19,7gr renk kodu olarak ise (no 24) nolu sahte muhteşemdir  levrek varsa meranızda kesinlikle yakalarsınız hiç kaçarı yoktur, ama avlandığınız mera mendirek gibi daha derin yerler ise o zamanda size tavsiyem  Strike Pro Sp-001 Pikee Minnow 120 Serisi Suni Yem renk kodu olarakta (005) nolu rapala muhteşemdir, fiyatları diğer pahalı rapalalara göre daha makul ve performans olarakta üst düzey sahte yemlerdir Birde silikon rapalalar vardır ki onları zaten anlatmaya bile gerek duymuyorum desem yeridir mutlaka yanınızda bulunması gereken olmazsa olmaz silikon çeşitleri de bir efsane olan Ragot Raglou Zargana 120mm Silikon Yem renk olarak ta neredeyse hepsi iş yapar niteliktedir. Bir diğer silikonumuz da Savage gear Sandeel 12.5 cm 23 gr 2+1 Adet Suni Yem renk olarak ta beyaz,limon,yeşil,glow,mavi,siyah olanlar levrek sahtesi olarak en popüler olanlarıdır mutlaka yanınızda yedekleri ile birlikte bulundurun.

Levrek Mera Seçimi

Herşey güzel yemler tamam, hava şartları tamam ama hangi mera? diye sorduğunuzu duyar gibiyim işte burada işin tamamı size kalıyor, ilk olarak herkesin bildiği gibi dere ağızları en popüler seçenek olarak gözükse de asıl sürpriz nerede biliyormusunuz? kıyıdan denize dökülen logar, kanalizasyon ağızlarında kefal sürülerinin cirit atması levrekler için popüler bir mera oluyor, zıpkın ile balıkta avladığım için vurduğum çoğu levreği bu kısımlarda vurmuşumdur Spin ile avlanıyorsanız kefale benzeyen sahteler kullanmaya özen gösterin Sessiz olun ve odaklanın özellikle akşam ve sabah suyu levrek avı için en verimli zamanlardır  Yemli takım kullanacaksınız size tavsiyem mutlaka ama mutlaka yem olarak mamun kullanın, levreğin en sevdiği yemlerin başında gelir Gece avı genelde yemli takımlar kullanılır, gece avında dikkat etmemiz gereken en önemli faktörlerin başında sessizlik gelir, kafa fenerlerimizi denize tutmamalı ve balığı ürkütmemeliyiz. Şuan Levrek nasıl avlanır  yazı dizime son veriyorum bundan sonraki anlatımda yemli takım ile levrek avını daha detaylı anlatmaya çalışacağım bu muhteşem balığı öyle avlamak kolay değil çünkü hepinize rastgele.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here