Lüfer Avlama ve Teknikleri

  1. Lüfer balıkları son yıllarda en çok Karadeniz ve Ege denizi kıyılarında dolaşıyor. Bu kıyılarda çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar aylarında gezen Lüfer, ava çıkmayı bekleyen balıkçılar için önemli ayları teşkil ediyor. Genelde balıkçılar lüfer balıklarını ağ ile avlarlar ancak son zamanlarda olta ile zor da da olsa avlandığı görülmektedir. Lüfer balığının diğer adı ise Kofanadır. Ancak ülkemiz denizlerinde yanlış avlanma sonucunda bu türler her geçen gün azalmaktadır.
Lüfer Avlama ve Teknikleri
Lüfer Avlama ve Teknikleri

Kıyıdan Lüfer Avı Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim denizlerin efendisi Lüfer’in avına. Lüfer avında en çok kullanılan av malzemesi Rapala’dır. Bunun yanında yem de oldukça önemlidir. Yemli olta seçiminde Zokalı Sarkıtma ve ya Mantarlı Dip Olta takımları kullanılmalıdır. Lüfer’i yakalamak yem olarak hamsi, istavrit, ve zargana balıklarını kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yem kullanırken yemlerin taze olmasına çok dikkat etmelsiniz. Aksi taktirde Lüfer’i bekler durusunuz! Zokalı olta yardımı ile Lüfer balığı avını akşamları yapmalısınız.

Lüfer Avlama ve Teknikleri
Lüfer Avlama ve Teknikleri

Bu yöntem genel de denize sandal ile açılarak av yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Kıyıdan Lüfer balığı tutacaklar için mantarlı dip takımlarını kullanmalarını tavsiye ederim. Mantarlı dip takımları kullanılırken yem olarak İstavrit’i tercih edin. Kımılı kımıl olması ve renkleri Lüfer’în dikkatini çekecektir. İstavrit bulunmaması durumunda zargana da kullanılabilir. Mantarlı Dip Olta takımı kullanırsanız diğer olta takımlarına nazaran daha az yorulursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here