Marmara’da Levrek Başladı!

 Yaz aylarının sonuna geldiğimiz bu günlerde kış kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Bu durumu iple çeken bir grupta levrek avcılarıdır. Havaların soğumasıyla birlikte deniz suyu sıcaklıklarında düşüş yaşanır. Su sıcaklığında ki düşüş ile birlikte artık avcı balıklar avlanmak için kıyılamak zorunda kalır.

levrek

 Levrek avı için özellikle Ekim ayı ile itibaren levrek avı yapılmaya başlanır. Avlanma tercihi spin (at-çek) ve ya yemli takım olarak değişiklik gösterebilir. Avgünlüğü olarak havaların soğumasını fırsat bilip ve özellikle dalgalı fırtınalı havaları seçerek levrek avı denemelerimizi yaptık. Seçtiğimiz mera olarak dere ağzı, ama dereden su akmayan bir meraydı. Deniz oldukça dalgalı, su kısmen bulanıktı. Levrek olarak ideal bir mera ile birlikte bütün şartlar yerindeydi. Bugünkü avımız spin (at-çek) olacağı için sıra geldi rapala seçimimize. Avlanacağımız mera kara kıyı olduğu için sığ bir bölge, bu yüzden rapalamızı  az dalarlı olanından seçiyoruz. Sıra geldi renk seçimimize, renk seçimi yaparken eğerki dalarlı sahte kullanacaksak, gündüz avı için kefal yada benzeri renk kullanmakta fayda vardır.

Fakat meramız dalgalı ve su bulanık ise ilgi çekici sahteler kullanmamız gerekecektir. Bunun için ben marka ve renk tercihimi Kendo Seabass Minnow 14 cm No:24 olarak kullanıyorum. Az dalarlı bir sahte olması nedeniyle bu merada kullanabileceğim en iyi levrek sahtelerinden biridir. Levrek yakalamak sabır işidir bu yüzden sabırla spin avımıza devam ederken nihayet ilk levreğimizi alıyoruz. Kendo daha öncede söylediğim gibi benim en favori rapalalarım arasında bir numaradadır.

Merada eğerki levrek varsa mutlaka atlayacaktır, biraz sabırlı olmak burada önemlidir. Levreğimizi kıyıya aldıktan sonra atçek denemeleri devam ediyoruz. Fakat bu sefer diğer favori rapalam yine kendo çünkü sığ suda av yaptığım için dalarıda düşük olduğundan kendo kullanırım. Bu sefer de limon olanına fırsat vermek istiyorum. Limon olan ile spin denemelerine devam ediyorum. Mera da sürekli aynı yere atmamaya özen gösteriyorum ki levrek gezen bir balık olduğu için balığı yeme doğru çekeyim. Ve yaklaşık 1 saat spin denemesinden sonra limon olan sahte yemim ile ikinci levreğimi de kıyıya alıyorum.

levrek

Bu günlük bu kadar heyecan bana yeter diyorum. Levrek hakkında yazdığım makaleleri sitemizde bulabilirsiniz mutlaka göz atın altın değerinde bilgiler ve tüyolar mevcuttur. Bir daha ki levrek avı maceramızda buluşmak üzere hoşçakalın. Rastgele dostlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here