Olta kamışları ile ilgili yazdığım makalenin devamı niteliğinde olan olta makine tavsiyesi ile makine seçimi yaparken size yardımcı olabilecek tavsiyelere yer vereceğim. 

Öncelikle Bütçe

Olta Makine Tavsiyesi

  Evet ne yazık ki herşey de olduğu gibi bunda da para para para. Ne kadar paran varsa o kadar iyi makine alırsın mantığı bu hobi dalında da geçerli maalesef. Ama biz bütçemize göre alabileceğimiz en iyi makineleri sıralamaya çalışacağız. Çok ucuza satılan hatta Bim, A 101 gibi marketlerde satılan takım oltalarından uzak durun, boşuna paranızı vermiş olursunuz , hatta hevesiniz kursağınızda kalmış daha bu hobiye başlamadan bırakmak zorunda kalmış bile olabilirsiniz. Oraya verdiğiniz ücretin bir miktar daha üstüne koyarak daha güzel bir takım alabilirsiniz. Gerekli uyarıyı da yaptıktan sonra makine seçimindeki kriterlerimiz ne olmalı, avlanma şeklimiz ne olacak, nasıl bir avcılık tekniği uygulayacağız  bunlara yanıt bulmalıyız.

Spin (At-çek) Yöntemi  İle Balık Avı Makine Tavsiyesi

  Spin avı çok aktif bir avlanma yöntemi olduğundan, genelde avlanan balıklar güçlü avcı balıklardır. Makinemiz o yüzden kaliteli bir makine olması lazım. Bizi yarı yolda bırakmayacak, yakaladığınız trofeyi çekebilecek güçlükte olması gerekir. Lüfer avı yaptıysanız bilirseniz, yüksek sarım değerine sahip makine seçmenizde fayda vardır, size her zaman avantaj sağlar.

1Shimano Exage 4000

Shimano Exage 4000

  Benim de severek kullandığım makinelerden biridir. Ben spin avcılığı yaptığım için 40’lık olanını almıştım 25’lik ve 30’luk olanları da mevcuttu ama ben biraz daha büyük olmasını istedim, gayet te memnun kaldım. 4+1 rulmanlı, önden kalamalı 5,2:1 devir oranına sahip gayet güzel bir makinedir. Birçok trofe levreğimi almamda gayet güzel iş çıkarttı beni hiç yarı yolda bırakmadı. Hala daha bu makineyi severek kullanırım. 40’lık makinenin 0,30mm kalınlığında bir misinadan 180mt gibi bir sarım oranı var. Bu kullandığınız misinanın kalınlığına göre farklılık gösterir. Ağırlık olarak 320 gr ağırlığa sahip, bu da uzun atçek avı sonrası daha az yorulmanızı sağlamaktadır. Atçek avı için makine seçimi yapmadan önce ilk bakacağınız özelliklerden birisi de makinenin ağırlığıdır. Ne kadar hafif olursa o kadar fazla av yapma şansınız olur. Fiyat olarak aslına bakarsanız pekte ucuz sayılmaz ama özellikle spin avı için olta makine tavsiyesi edebileceğim nadir ürünlerden biridir. Malüm ülkemizdeki dolar kurundaki dalgalanma, vergiler vs bütün ithal ürünleri yakından ilgilendirmekte bu yüzden 400-500 tl gibi bir fiyat aralığı mevcut.

2Shimano Hyperloop 4000 FB

Shimano Hyperloop 4000 FB

  Olta makine tavsiyesi için Uygun bütçeli ve kaliteli bir makine istiyorsanız size tavsiyem shimano hyperloop 4000 FB dir. Tam bir fiyat performans ürünüdür.  4,6:1 devir oranına sahip tek bilyeli bir makinedir. Ağırlık olarak 320 gr bir ağırlığa sahiptir. 0,30 mm misinadan 180 mt sarım kapasitesine sahip önden kalamalı bir makinedir. Fiyat olarak 100-130 tl arası oynamaktadır. Fiyatına göre kaliteli bir makine olup size fazlası ile yeteceğinden emin olabilirsiniz.

3Shimano Ultegra 4000 FB

Shimano Ultegra 4000 FB

  Shimano Ultegra 9 kg drag gücüne sahip güçlü bir makinedir. Bu gücün yanında aynı zamanda 285 gr ağırlığı ile gayet hafif ve sizi yormayacak bir ağırlığa sahiptir. 4,8:1 devir oranına sahiptir önden kalama bir makinedir. Fiyat olarak pahalı olması üzücü bir durum olsa da sahip olduktan sonra elinizden düşürmeyeceğiniz bir üründür. Fiyat olarak genelde 900-1000 tl arası değişmektedir. Bu kadar pahalı olmasını üretiminde kullanılan alaşımların kalitesinden kaynaklanmaktadır. Performan olarak avcı balıkları avlamada sizin en iyi dostunuz olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.  Bütçeniz bu makineye sahip olmak için uygunsa ve gerçekten sağlam, kaliteli bir makine ayıyorsanız shimano ultegra 4000 FB sizi fazlası ile tatmin edecektir.

4Shimano Sedona C5000 XGFI

Shimano Sedona C5000 XGFI

  Olta makine tavsiyesi olarak Shimano’nun bir diğer hayran kaldığım makinelerinden teki de shimano sedonadır. Kalitesi o kadar hoşuma gitti ki neredeyse üst seviye makineler ile boy ölçüşecek derecededir. Tüm avlarınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz 3+1 bilyeli bir makinedir. 6.2:1 devir oranı ile bir turda 105 cm sarmasıyla hızlı sarımlar için gayet uygundur. 11 kg drag gücü ise gerçekten inanılmaz resmen bu makineye bayıldım desem yeridir. 0,30 mm misinadan 240 mt sarım yapabileceğiniz soğuk dövme alüminyum kafaya sahiptir. Bu kadar güçlü ve kaliteli olmasının yanında 300 gr ağırlığı ile yorulmadan başarılı avlar gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki her kaliteli ürünün de bir bedeli  var, ne kadar sizce dersiniz? 450 – 500 tl aralığında bir fiyat etiketine sahip. Bence bu kaliteye bu fiyat değer mi? Bence değer neredeyse yarı fiyatına hatta shimano stratic dersek üçte bir fiyatına üst seviye bir makineye sahip oluyorsunuz.

5Okuma Inspira FD ISX 40 B

Okuma Inspira FD ISX 40 B

  Okuma benim kullandığım ilk olta makinaları markalarından biridir. Makine için okumayı seçmemin ilk nedenlerinden biri de ömür boyu parça garantisi vermesi olmuştu. Kaliteye gelecek olursak ürünleri gerçekten kaliteli performanslı ürünler diyebiliriz. Şimdi inceleyeceğimiz ürün ise okumanın çıkarttığı yeni ürünlerden bir tanesidir. Karbon gövde tasarımı ile imal edildiği için hem tuzlu su kıyı avcılığı hem de tatlı su avcılığı için uygundur. 8 +1 bilyalı önden kalamalı bir makinedir.  Ağırlığı ise 268 gr ile son derece hafif bir makinedir. 5.0:1 devir ile hızlı diyebileceğimiz bir makine olma özelliğine sahiptir. 6 kg dırag gücü ile kuvvetli balıkları yakalamakta sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Okuma markasının en sevdiğim yanı ise neredeyse bütün ürünlerinde yanında yedek kafa vermesi (bazı  firmalar bunu belli ürünlerinde veriyor fiyat olarak daha pahalı ürünlerde tabi) fiyat olarak pahalı ürünlerde alüminyum kafa, daha ucuz ürünlerde ise plastik kafa vermesi yine de bence çok güzel bir özellik. Bu ürününde fiyat olarak  450 – 500 tl gibi bir etiketi mevcut.

6Dam Quick Ammo 450FD

Dam Quick Ammo 450FD

  Dam ürünleri arasında fiyat performans  ürünü diyebileceğimiz bir makineyi sizlere tanıtmak istiyorum. Dam Quick Ammo şık parlak abs grafit gövde tasarımı ile levrek, alabalık, turna, lüfer gibi dişli balıkların avlarında kullanabileceğiniz kalitede bir makinedir. 3+1 bilya sayısı ve önden kalamalı gayet şık bir üründür. 5.1:1 devir oranı ile bir turda  78 cm misina sarımı ile  gayet hızlı bir makinedir.

  Grafit gövde ve paslanmaz çelik alaşımının yanında 329 gr ağırlığı ile son derece hafif bir makinedir. Fiyat olarak performansının yanında uygun bir fiyat etiketine sahip diyebiliriz. Fiyatı 250 – 300 tl aralığında değişmektedir. Sizin uzun yıllar idare edecek fiyat olarak da beni üzmesin diyorsanız bu ürünü düşünebilirsiniz.

7DAIWA Legalis 4000 HA

DAIWA Legalis 4000 HA

  Kalite bir japon markası olan daiwa ürün yelpazesinin çeşitliliği ve profesyonellerin tercihi olmakla göze çarpıyor. Benim de nedenini bilmediğim bir şekilde bu markaya karşı ayrı bir sempatim var. Ürünleri gerçekten çok kaliteli, hatta uygun fiyatlı ürünlerinde bile belli bir kaliteyi ön planda tutuyorlar. Önden kalamalı olan daiwa legalis 4000 ha modelinde 5 bilye bulunuyor. 5.7:1 tur oranı ile gayet hızlı bir makine diyeliriz.  Ağırlığı ise sadece 390 gr dır. Bundan önceki 40 lık makinelerin ağırlığı ile kıyaslandığında yaklaşık 100 gr daha ağır gözükmektedir. Bu da japon firmasının ürünlerinde kullandığı sağlam alaşımlı metalden kaynaklanmaktadır. Japonları bu konuda çok seviyorum gerçekten kaliteye çok önem veriyorlar. Benim için de kalite ilk sıradadır, ondan sonra fiyatı gelir. Fiyatı da bana uygunsa ya da kendimi biraz daha zorlayıp ona sahip olacağıma inanıyorsam alırım. Genelde kaliteli bir malzeme almamamaya özen gösteririm. Daiwa da bu konuda çok kaliteli ürünler çıkartıyor. Tabi her zaman dediğimiz gibi kalitenin de bir fiyatı var, bu ürünün de fiyat aralığı 450 – 500 tl civarında değişmektedir.   

Sonuç

Olta Makine Tavsiyesi

  Sonuç olarak ürün yelpazesi çok geniş, fiyat olarak çok pahalı ürünlerde var kaliteden yoksun ucuz ürünlerde var. Uzakdoğu markalı ismini bile duymadığımız performans olarak nasıl olduğunu bilmediğimiz ürünlerde mevcut. Bunları tek tek incelemek neredeyse imkansız tabiki. Ama genel olarak olta makine tavsiyesi için dünyaca ünlü kendini kanıtlamış markaların incelemesi yaptım. Bu ürünler gerçekten kalite ve fiyat olarak fiyat-performans ürünü diyebileceğimiz ürünlerdir. Tabiki herkezin kendine göre bütçesi var, bütçenize uygun olan ürünleri bu incelemem arasından seçip değerlendirebilirsiniz. Saydığım ürünlerin hepsini kullanmış birisi olarak gözünüz kapalı alıp, uzun zamanlar boyunca ilk zamanki keyfinden eser kaybetmeden kullanabileceğinizin garantisini verebilirim. Fiyat olarak aşırı pahalı ürünlere hiç girmedim, malüm ülkemizin kapasitesi belli asgari ücret çalışan biri gidip te 5000 tl bir makineye vermez. Diyeceksiniz ki  şimdi “sıraladığın ürünler çok mu ucuz?” aslına bakarsanız içlerinde uygun üründe var pahalı üründe var seçmek size kalmış ben kalite olarak değerlendirmeyi yaptım artık gerisi size kalmış, yeni bir yazı dizimde tekrar görüşmek üzere hoşça kalın…

2 YORUMLAR

  1. Bana göre, amatör olta balıkçılığında en kılçıklı konu spin makinalar. Bu sevdaya gönül veren yada yeni başlayacak arkadaşlara yol gösterecek bir kaynak olmuş ki bu konuda referans yorum çok nadirdir. Cesaretini ve yol göstericiliğini (hepsini kullandım) gerçekten tebrik ediyorum.

  2. Bana göre, amatör olta balıkçılığında en kılçıklı konu spin makinalardır. Bu sevdaya gönül veren yada yeni başlayacak arkadaşlara yol gösterecek bir kaynak olmuş ki bu konuda referans yorum çok nadirdir. Cesaretini ve yol göstericiliğini (hepsini kullandım) gerçekten tebrik ediyorum.

    Daiwa makina yorumunda yanlış anlamadıysam bir cümlen olumlu bitmesi gerekiyordu. Aşağıya kopyaladım cümleyi. Gramer hocası değilim, nacizane fikrim dir. Sürç-i lisan ettiysek affola!

    Genelde kaliteli bir malzeme almamamaya özen gösteririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here