Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri

SAZAN BALIĞINI TANIYALIM: 
Sazan Cyprinidae familyasından uzakdoğu kökenli bir balıktır. 13. yüzyıldan sonra Avrupa’ya getirilmiş, daha sonrada tüm kıtalara yayılmıştır. Bu balığın ıslah edilmiş çeşitleri de vardır. Normal sazan, aynalı sazan, çıplak sazan ve son zamanlarda görülmeye başlanan kavuniçi renkli aynalı sazan gibi. Sazan balığı amatör balıkçıların sevdiği bir balıktır.

Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri
Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri

Çok özel şartlar aramaz, az oksijenli sularda bile yaşar. Yalnızca suyun kalitesi ile orantılı olarak etinin kalitesi de değişir. Kirli bir sudan yakalanan balığın eti çamur gibi kokmakta ama bulanık olmasına rağmen temiz bir sudan yakalanan balık ise çok lezzetli olmaktadır. Ben sazan balığının lezzetsiz olduğuna kesinlikle inanmıyorum, ancak pişirmenin de etkisini inkar etmemek gerekir. 
SAZAN BALIĞI NERELERDE BULUNUR? 
Sazan yapısı itibariyle bulanık, duru göl veya göletler ile akarsularda bulunur. Sevdiği ortam yosunlu, dibi çamurlu ve sazlık ortamlardır. Ağzını çamurlu veya milli kuma sokarak yem arar, üstte bulduğu tohumları da ihmal etmez. Bu işlemi yaparken de toprağa sıkışan hava kabarcıklarını çıkararak yerini belli eder. Belli bir yerde kalmaz, devamlı olarak gezer, yazın suyun üstüne yakın bölgelerdedir, su soğuyunca derinlere çekilir. İri boydaki balıklar daima orta derinliklerde dolaşır ve geceleri iyi av verirler.

Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri
Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri

Birden derinleşen, taşlık, kayalık bölgeleri pek sevmez. Göl veya gölete su taşıyan dere ağızları ve dışarıdan su getiren ama kurumuş dere yataklarının ağızları en uygun bölgelerdir. Yer seçimini bu durumları göz önünde bulundurarak yapın, bulunduğunuz yeri önce yemleyin, sonra diğer hazlıklarınızı yapın ve ondan sonra oltalarınızı atın. Sabırlı, sessiz ve daima sakin olun. Sazan balığı su ısınınca hareketlenir, bu nedenle kış ayları ve sonbahar aylarında su ısısı düştüğü için olta ile av verimi azalır. Nisan ayı sonundan itibaren su sıcaklığı 17-20ŞC olduğu zaman av verimi artar. Bu nedenle de yanınızda bir termometre bulundurmanız faydalı olur kanaatindeyim. 

Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri
Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri

Bildiğiniz gibi yeni sezon yaklaşmakta. Sizlere değişik yem formülleri vereceğim. İlk başlarda avlanacağınız bölgede balıkların bu yemlere alışması için yemleme yaparsanız, bir süre sonra balıkların o çevreden ve yemlerden hoşlandığını, ayrılmadığını göreceksiniz. Bazı bölgelerde ekmek içine, hamura, haşlanmış mısıra, bir arkadaşımın anlattığına göre kuru üzüme tepki verir, hatta limon kabuğuna bile. Ancak ortak nokta ise koku ve protein içeren yemleri sazan tarafından geri çevrilmeyeceğidir. Unutmayın sazan şekeri, şeker ve meyve kokularını çok sever. 

Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri
Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri

Burada dikkat edilecek konu şudur: Evinizde sadece kuru karışımı hazırlamalı, av bölgesine geldiğinizde, göl suyundan kuru karışıma azar azar katarak, hafif nemlenecek şekilde yemi hazırlamalısınız. Yem hiçbir zaman bulamaç gibi olmamalıdır. Yapacağınız toplar çok büyük olmamalı ve hemen dağılmamalıdır. Bunu kıyıda deneyerek bulursunuz. Genel olarak yem hazırlamada kullanılan malzemeleri aşağıda veriyorum. 

Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri
Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri

YEM HAZIRLARKEN KULLANABİLECEĞİNİZ MALZEMELER: 
Mısır unu – Soya unu – Buğday unu – Kepek – Süt tozu – Süt şekeri (Laktoz) – Şeker veya Glikoz – Yumurta – Kazein (Peynir özü) – Peynir mayası – Bulgur- İrmik – Kuş darısı (haşlanmış) Kenevir tohumu (haşlanmış) – Nohut (haşlanmış) – Mısır (bol şekerli suda haşlanmış) – Meyve esansları – Sinek larvası – Solucan – Buğday ve mısır nişastası – Bal – Kenevir yağı – Kuru kedi maması (balıklı olanlar tercih edilmelidir) – Gıda boyası ( boyaların gıda boyası olmalarına dikkat ediniz. Diğer boyaların içinde arsenik gibi çok zehirli maddeler vardır. Hem size hem de göle zarar verebilir)

Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri
Sazan Avı ve Sazan Avı Teknikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here