Serbest Dalış Eğitimi için Alparsan Kulakaç hocamı seçmemin ne kadar doğru bir karar olduğunu ve eğitimin önemini sizler için anlattım. 

Serbest Dalışta Doğru Nefeslenme

 Zıpkın avı yapanlar için olmazsa olmaz tekniklerin başında doğru nefeslenmeyi öğrenmek vardır. Serbest dalış,tekniğe uygun olarak yapıldığı zaman insana keyfine doyulmaz bir duygu yaşatır. Bunun bilincine varmak bu sporun keyfini yaşamak ve güvenli bir dalış yapmak için bende Alparslan Kulakaç hocamı seçtim. Bu kararımda ne kadar haklı olduğumu size bu yazımda anlatmak istedim.

Önce Güvenlik

Serbest Dalış Eğitimi
Serbest Dalış Eğitimi

Serbest Dalış Eğitimi

 Zıpkınla balık avına merak saldığım ilk zamanlarda okumadığım forum, izlemediğim video kalmadı desem yeridir. Bu spora o kadar merak saldım ki Nisan ayında elbisem olmamasına rağmen buz gibi suda denize girip balık arayan başka birini göremezdiniz herhalde. Yaptığım her işi profesyonelce yapmak gibi bir huyum vardır. Bende bu sporun tehlikeli bir spor olduğunun bilincinde olarak serbest dalış eğitimi almak istedim. Zıpkınla balık avı, doğru nefeslenmeye yönelik bir spordur, bunun için ilk olarak benim önceliğim doğru nefeslenme öğrenmekti. Bunun için araştırmalarım sonucunda internetten Alparslan Kulakaç hocamı buldum. Kendisiyle irtibata geçtikten sonra nihayet 3 günlük yerimizi ayırtmış olduk. Hocam eğitime gelmeden kulak doktorunuza görünmeniz sizin faydanıza olur demişti, eğerki bir sıkıntınız varsa ona göre davranırız demesi üzerine bizde kulak muayenemizi yaptık ve herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Yada biz öyle sanıyorduk çünkü eğitim esnasında kulak eşitleme yapamadım.

Eğitim Başlama Süreci

Serbest Dalış Eğitimi

Eğitime başladığımız ilk gün dalış yapmadık, zaten daha önceden de Zıpkınla balık avı yaptığımız için ilk gün teorik eğitim gördük, bu arada yüzme bilmeyip te 3 günlük eğitimin sonunda 10-15 metrelere inen insanlar olduğunu da söyleyim. Teorik eğitim olarak çok faydalı bilgiler gördüğümüzü söyleyebilirim. Doğru nefeslenme nasıl olur, memeli dalış refleksi nedir, dalış esnasında vücudumuzun nasıl bir savunma mekanizması var, boğulmada ilk yardım gibi daha saymadığım bir sürü içerik gerçekten çok keyifli bir süreçti. Bu spora olan merakımla birlikte biran önce dalış yapmak istememin heyecanı ile teorik eğitimin nasıl bittiğini anlamadım. Nihayet eğitimin 2. günü ile birlikte dalma zamanı gelmişti. Normalde dalış yaparken 10-11 kg ağırlık kullanırım ama hocam sana 5-6 kg ağırlık yeter demesi ile şaşırdım “bu arda 6 kg ağırlık takarak serbest dalış eğitimi ni bitirdim artık hep 6 kg ağırlık takıyorum hamallıktan hocam sayesinde kurtuldum bu arada kilom 105 kg  boyum 1,82 cm”.  İlk denememde kulağım açmadığı için 6 metreye zor dalış yaptım. Moralim bozulmuş bir şekilde sonraki denemelerimde de aynı problemi yaşadım. Bir türlü kulak eşitleme yapamaman yüzünden dalış ta yapamıyordum. Badim de de aynı sorun vardı, eğitime gelmeden birde doktorumuza muayene olmuştuk ama bir sıkıntı çıkmamıştı. Alparslan hocam randevu alarak bizi sağolsun bildiği bir kulak doktoruna götürdü. Birde moralinizi bozmayın birçok öğrencimde aynı sorunla karşılaştım hepsi ilaç tedavisi ile eğitimlerini sağlıklı bir şekilde bitirdiler diye motive etti. İlaç tedavisi göreceğim için eğitimim bir sonraki haftaya sarkmak zarunda kaldı. İlaç tedavim sonrası kulak eşitleme problemim kalmamıştı ve istediğim dalışı nihayet yapmıştım. Hocamın göstermiş olduğu nefeslenme tekniği ile rahat bir dalış gerçekleştirmiş ve keyfim yerine gelmişti. Artık rahat bir şekilde kulak eşitlemesi yapıyor olmamla birlikte, eğitimin bütün aşamalarını bitirdim. Kaldığımız yerin denize sıfır olması ve sıcak duşun altında dalış elbisesini giymenin rahatlığı paha biçilmez bir keyifti. Aralarda içtiğimiz sıcak çay ise olmazsa olmazımız olmuş, bütün yorgunluğumuzu alıyordu.

Serbest Dalış Eğitimi
Serbest Dalış Eğitimi
Sonuç

Sonuç olarak eğitim öncesi  6-7 metre aralığına dalış yaparken eğitimde 18,8 metreye dalış yaptım. Öğrendiğim nefeslenme teknikleri ile birlikte hem apnea sürem arttı hemde daha derinlere güvenli dalış yapmayı öğrendim. Önemli olanın derine dalmak değil güvenli dalmak olduğunu öğrendim. Buradan Alparslan Kulakaç hocama göstermiş olduğu sabır ve emekleri için sonsuz teşekkür ediyorum, dalın sağlıcakla…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here