SURF CASTING – UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

SURF CASTING - UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

SURF CASTING – UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

Surf Casting nedir dersek; avlağımızda mümkün olduğunca uzağa atış yapılması demektir. Amaç nedir dersek; amaç şudur ki: denizlerin dip yapıları sürekli değişmektedir. Kıyıdan açığa gittikçe derinleşmektedir. Genellik ile 100-200m mesafede dalga tepecikleri adı verilen kum tepeleri oluşmaktadır. Yani sizin rüzgarlı havalarda dalganın başladığını gördüğünüz yerin 5-10m ilerisinde yer almaktadır. Deniz dibinde yer alan mikro plazmalar, kurtlar, böcekler vs. kum tepeciklerine çarpan dalgalar sayesinde deniz dibinden ayrılmakta avcı balıklara kolay yem olabilecek şekilde suyun içinde savrulmaktadırlar.

SURF CASTING - UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

Kıyıya yaklaştıkça dalgalar gücünü çok fazla kaybetmez ama balıklar için zorlu bir maraton olduğundan genellik ile balıklar ilk dalganın kırılma noktasına (100-200m’lere) yakın yerlerde yemlenme yaparlar (levrek, çupra, eşkina, kalkan vs). Amaca geri dönecek olursak uzak mesafe yani Surf Casting, avlanma yüzdemizi yükseltmek içindir.

Surf Casting İçin Kamış Seçimi

Surf Casting’te Çok sayıda atış şekli vardır. Bunlardan bir kaçını size şöyle sıralaya bilirim.

1- Pendullum: Burada kurşun havada iken 2-3 kez sarkaç hareketi yaptırılır ve kurşun en uzak noktada iken fırlatmaya geçilir.
2- Off The Ground: Kurşun arka tarafta yere oturtulur takım gergin tutulur ve fırlatma yapılır.
3- Owerhead: kurşun arka tarafımızda ve havada iken baş üstünden savurma şekli (sazan avcılarıda bu yöntemi göllerde uygular), kazma atışı diyede bilinir.

SURF CASTING - UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

Pendullum atışı için kamışlar özel üretilmektedir. Her kamışla yapılabilir ama çok yüksek bir baskıya maruz kalmaktadır. Yani kamışın kırılma yüzdesi çok yüksek. Türkiye’de malesef bu tarz bir kamış satılmamaktadır.

Off The Ground atışı biraz daha az baskıya maruz kalır genellik ile yumuşak tipte kamışlar tercih edilmektedir.

Owerhead atışı oldukça kolay bir atış tarzıdır. Genellik ile sazan avcılarının kullandığı bu tarz atışlar ağır takımlar içindir. Kamış atar değeri 150-200gr ve sert kamışlar tercih edilmektedir.

Atış teknikleriniz kısaca özetledik daha çok atış çeşitleri mevcuttur. Burada önemli olan hangi atış tekniğini kullanmak istediğinizdir. Seçimlerinizi hangi tekniği kullanıyorsanız ona göre yapmalısınız.

Surf Kamışların Başlıca Özellikleri

Teleskopik surf kamış, parçalı surf kamış olarak 2’ye ayrılır. Surf kamışların boy oranları 3.5m’den 6m’ye kadar değişkenlik gösterir. Yüzükleride genellersek örgü diye tabir edilen ip misinalar için özel üretilir. Bildiğiniz üzere ip misinalar nomal yüzüklere çok büyük zararlar vermektedir. Bu yüzden Surf Casting için üretilen kamışların çoğunda artık bu tarzda dayanıklı (fuji) yüzükleri görmek mümkün. Yüzük genişliklerine genelde ülkemizde pek dikkat edilmez ama Surf Casting’te çok büyük önem taşımaktadır. Kamışımızın yüzük büyüklüğüne göre makinemizi tedarik eder isek atışlarımızda misinamızı daha rahat boşaltma imkanı sunduğunu göreceksiniz.

Surf Casting Makineleri

Surf Casting makinesi dediğimiz zaman diğer makinelerden ayıran özellikleri vardır.

SURF CASTING - UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

1- Oldukça büyük sarma kafası ve geniş misina yayılma yüzeyi.
2- Düşük devir 1:4.00 ve daha altıda olabilir, güçlü sarma sistemi.
3- Uzun sarma kolu (güç kazanmak açısından).
4- Sağlam iç mekanizma.

Genellik ile 45-50-60-70 kafa makinalar tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra Conventional makinler, özellikle yarışmalarda ve tercihe göre denizde de kullanılır.

Surf Casting Takım Hazırlama Ve Beden Bağlama

Pater Noster; genelde levrek takımıda denir. Deniz avlarında yüksek başarıya imza atmış bir sistemdir.

Gerekli Malzeme
1. Single Rigging Sleeves – Tel Boru (bulamayanlar stoper kullanabilir). Genelde misinayı keseceği düşünülülerek tel boru fazla tercih edilmemektedir. Altta resim ile belirteceğim.
2. Two Way Clear Beads (boncuk) altta resim ile belirtecegim.
3. Bulabildiğiniz en ufak fırdöndü (koyu renkte).
4. Elastik yem ipi.
5. Kurşun klipsi.

SURF CASTING - UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

Yapıcagımız beden Surf Casting’te kullanıcağımız için iğne aralarını uzun tutmanızı öneririm avcılığını arttırmak açısından. Kurşun klipsimizi bedenimizin bir ucuna bağlıyoruz. Klipsten 20-25cm yukarısına (bu benim seçimim) 3’lü düğüm atıyoruz ama sıkmadan elastik misinamızı arasından geçiriyoruz ve düğümün kendini kesmesini minimuma indiriyoruz. Düğümümüzü sıkıyoruz ve kalan parçaları kesiyoruz.

Düğümün amacı iğne bedenimizin ana bedende sabit kalmasını sağlamak. Sıralamamızı yapıyoruz boncuk, fırdöndü, boncuk şeklinde ve yine düğümümüzü atıyoruz. İkinci bir iğne ilave etmek istersek yaptığımız işlemi bedenin neresine gelmesini istiyor isek orasına tekrarlıyoruz. En son olarak fırdöndümüzü bağlayıp bedenimizi bitiriyoruz.

Bu işlemleri yaptınız diyelim şöyle bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. Düğümlerin takımı atarken yerinden kaymaması gibi bunu çözmek içinde japon yapıştırıcısından yardım alıyoruz. Ufak birer damla yeterli olucaktır.

Japon yapıştırıcısını yapıştırırıken boşta yapmayın sertleştiği zaman atışlarınızda sorun yaşayabilirsiniz bu yüzden şu şekilde ufak bir aparat yardımı ile bu olayıda çözebiliriz. Ufak bir tahta yada mukavva 2 ucuna köpük yada strafor. Arasına sıkıştırın ve japonlayın.

Surf Casting Teleskopik Kamışlar

Bilindiği üzere Surf Casting kamışları parçalı ve teleskopik olarak 2’ye ayrılır. Eski tür ve yeni tür kamışları tanıyalım;

Eski Tür Surf Casting kamışları: Tutacak yani makara ve kamış dibi yakın olan parça sayısı çok olan kamışlardır. Bu kamışların asıl amacı ağır takımları uzak noktara ulaştırmak içindi. Daha sonraları bu kamışları Surf Casting ismini verdigimiz kulvara koydular. Aslında bildiğimiz göl kamışları, tek farkı boyları ve biraz daha esnek olmaları idi.

Teleskopic Surf Kamışa Örnek:

SURF CASTING - UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

Yeni Nesil Surf Casting kamışları: Daha konvansiyonel, daha pratik ve daha sağlam üretilmeye başlandılar. Önceden yüzük ölçülerinden ziyade iç halkalar ile ilgileniyorlardı yeni nesil Surf Casting kamışlarımızda ise yüzük büyüklükleri içerisindeki alaşımlar yüzüklerin duruş açıları ince hesaplar ile yapılmaktadır. Günümüz balıkçılığında amatörler arasında en çok kullanılan kamış çeşididir. 4 ile 8 (genelde) parçadan oluşurlar ve her bir parça iç içe girerek kapatıldığında 80-180cm arası kapalı uzunluğu ile taşıma kolaylığına sahip olması değişik uzunlukta ve parça sayısına sahiptirler. Genel anlamda 3 metreden 6 metreye kadar olup, kıyı balıkçılığında 3.50-4.50cm uzunlukta olanlar tercih edilir. Tabii boy seçiminin yanında atarı ve aksiyonuda göz önüne alınarak teleskopik kamış seçilmelidir. Surf kamışların diğer teleskopik kamışlardan farkı saplarının daha uzun (genelde ince) olması ve az sayıda halkalarının bedene daha uzak olmasıdır. Tabii bu misinanın halkaya sürtünme oranını düşüreceği için takımın daha uzağa gitmesi sağlanabilinir. Surf tipi uzak atış kamışları için 3.90 veya 4.50 en çok kullanılan uzunluklardır. Daha kısa olan kamışlar genelde yakın atım ve yemli takım atımı için kullanılırlar ve bu grup avlanma için 50-150gr atarlıları, aksiyon değerinide gözönüne alınıp tercih etmek uygundur. 3 metrenin altında uzunlukta teleskopik kamışlarda mevcuttur ama bu uzunlukta olan teleskopik kamışlar yerine parçalı kamış tercih etmek daha uygundur.

SURF CASTING - UZAK ATIŞ OLTACILIĞI
SURF CASTING – UZAK ATIŞ OLTACILIĞI

2 Firmanın Gerçek Atar Değerleri:

Shimano Surf Kamış Atarları – Japon Piyasası
AX : 100-145 gram
BX : 90-130 gram
CX : 85-130 gram
DX : 85-100 gram
EX : 75-100 gram

Dawia Surf Kamış Atarları – Japon Piyasası
25 : 75-110 gram
27 : 80-110 gram
30 : 95-130 gram
33 : 100-130 gram
35 : 110-145 gram

Yüzük Büyüklükleri ve Çeşitleri

Surf Casting kamış yüzüklerinin büyüklükleri 16mm’den 100mm’ye kadar çıkmaktadır. Yüzük büyüklükleri makinamızdan çıkan misinamızın düz bir çizgi gibi gitmesi için onu düz bir hat üzerinde tutmaya çalışır. Ve bu sırada misinanın en az şekilde sürtünme direnci göstermesi sağlamaya yardımcı olmaya çalışır. Makinamızın ilk halka ile arasındaki mesafeye göre büyüklükler değişmektedir. Örneklemek gerekir ise; 88mm halka genişliğine sahip bir kamışa 45-50’lik kafa bir surf makinası uyumsuz kalır ve büyük ihtimal ile atışlarımızda takılmalar yaşayabiliriz ya da sürtünme yüzünden kısa mesafe atışı yapabiliriz.

Aslında kamışlar hakkında çok söylenicek söz var ama hepsi birbirinden farklı ürünler olduğu ve aklınızda soru işareti kalmaması için şu kamış bu kamış demiyorum.

Surf Casting kamış alacağımız zaman dikkat edilmesi gereken hususlara biraz deyinecek olursak şayet;

Surf Casting Kamışı Nasıl Olmalıdır?
1- Fuji reel makine yatağı ve halkalar (Fuji Alconite) serilerinden olabilir.
2- Halka büyüklükleri makina seçiminize göre değişecegi için makina seçiminiz ya da kamışa uygun bir makine edinmek.
3- En az 4 metre olmalı (kullanılacak mekana göre değişir)
4- Kamışımızın ucu ne sert ne de çok yumusak olmalı sert olur ise çok sağır bir kamışımız olur. Yumuşak olur ise istediğimiz mesafeleri tutturamayabiliriz.
5- Kamışta kullanılan karbon, vernik oranı (çift kat vernik ufak tefek çiziklerin, karbona ulaşması ve bu çizikler sayesinde atışlarda patlama, kırılma olasılığına karşı profesyonelce bir koruma sağlar)

Surf atış örneği:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here