Tahtalı Avı Bilgileri

Tahtalı Avı Bilgileri
Tahtalı Avı Bilgileri

Tahtalı Avı Bilgileri

 

Güvercinler arasında en büyük olanıdır, Boynunun iki yanındaki beyaz lekelerden ve kanatlarındaki beyaz banttan tanınır. Boyun kısmı parıltılı yeşil, göğüs koyu erguvani ve kanat uçları siyahtır. 
Kuyruk diğer güvercinlere göre uzuncadır. Gaga sarı, bacakları kırmızıdır. Boyu 40 cm. civarındadır. Sert kanat vuruşlarıyla uçar.Yapraklı ve ibreli ormanlarda, dağlık alanlarda yaşar. Ağaçsız ve kıraç bölgelerde pek görülmez. Her türlü tohum, otlar ve çeşitli böceklerle beslenir.Bereketli yıllarda çok  büyük sürüler halinde görülür. 
Yuvasını ağaç dalları arasına, ağaç kovuklarına yapar. Dişi kuş 2 yumurta bırakır. Kuluçka süresi 15 – 18 gündür. Yılda iki kere kuluçkaya yatar. Yavrular 1 aylık olduklarında yem yer ve uçabilirler. Yavrular ikinci yaşın ortalarında eşeysel olgunluğa ulaşırlar.

Tahtalı Avı Bilgileri
Tahtalı Avı Bilgileri

TÜFEK SEÇİMİ 
Tahtalı avında tavsiye edilecek tüfek, 2/1 veya 3/2 şokludur. Tahtalı, yavaş uçan bir kuştur tam üstüne atış yapmanız yeterlidir. Geçit yapan bir Tahtalı’ya atış yapacaksanız, size olan uzaklığı göz önüne alarak makul bir önleme vermeniz şarttır. Tahtalı size yeterince yaklaşana kadar kesinlikle hareket etmeyin çünkü en küçük hareket yüksek uçan tahtalı tarafından ayna gibi görülecektir. 

Tahtalı Avı Bilgileri
Tahtalı Avı Bilgileri

FİŞEK SEÇİMİ 
Fişek olarak 6-7 geçiş mesafesine göre 4-5 numara, saçma ağırlığı olarak 28-30 gr. arası namludan çıkar çıkmaz dağılmayan (Yüksük) uzun menzilli toplu giden fişekler tercih edilir. Fişeğin gramajını artırmak saçma adedini artırarak bir avantaj olarak görünüyorsa da fişeği hantallaştırmaktadır. Yani fişeğin sürati azalmaktadır düşük saçma gramajlı ancak barut hakkı fazla olan fişek yüksek geçen Tahtalı avında daha iyi netice verir. Tahtalı’nın, keklik ve turaç gibi kuşlara nazaran çok yavaş bir hayvan olduğu, vücudunun yağ ve kalın tüy tabakasıyla kaplı olması tahtalı’ya diğer kuşlara nazaran daha dayanıklılık sağlamaktadır. Düşük süratli saçma tahtalı’ya tam olarak etki etmemektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here