Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri

Avcilar acisindan buyuk bir zevk kabul edilen tavsan avi genellikle keklik avi ile birlikte yapilan zevkli bir avdir. Tavsan, kisa ve kalin kuyrugu, uzun arka bacaklari ve genellikle gri boz rengi ile karakteristik bir gorunume sahiptir. Arka bacaklari ondekilerden uzun oldugundan yokus yukari cok daha kolay kacarlar. Ust dudagi ikiye bolen derince bir yarik vardir. Yarik olan ust dudak kalinca ve oynaktir. Ust dudagin uzerinde uzun sert killardan ibaret biyigi ve gozunun ustunde de uzun killar vardir. Bu uzun killar dokunma vazifesi gorur. Gozleri basin yan tarafindadir. Tavsanin erkegi ile disisi arasinda gorunum itibariyla fark yok denecek kadar azdir. Tavsan’in gormesi diger duyu organlarina gore daha zayiftir. Ozellikle kosarken arkasini iyi gormesine karsin onunu tam olarak goremez. Bunda kacarken daima arkasini kontrol etmesinin de payi vardir tabii. Buna karsilik duyma organi cok hassastir. En kucuk bir citirtiyi dahi hemen duyup hisseder.

Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri
Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri

Tavsanin bolgesini cok iyi bildiginden tavsan avinda yavas hareket etmek gerekir. Zaman zaman duraklamak faydalidir. Eger tavsan kopegi atlatmis veya kopek kokusunu alamamis ise, hizasina gelen avciyi genellikle bir miktar gecirdikten sonra ters istikamete kacar. Bu sebeple cali, dikenlik, taslik alanlarda veya dibinde tavsan yatabilecegi tahmin edilen yerlere, firlayan tavsan ileri kacacak sekilde yanasmalidir. Her avda oldugu gibi tavsan avinda da tavsanin cesitli ozellikleri ve yasam alani bilindigi takdirde, arayip bulmada ve avi vurmada basari orani artar.

Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri
Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri

Kalkan tavsan vurulamazsa veya tufek atilamazsa, kopek tavsani kovar ve tavsan bir daire cizerek ilk kalktigi yerin yakinindan gecer. Bu sebeple cok yakin ve suratli izleyen kopeklerin onundeki tavsan uzak mesafelere kacar. Bu bakimdan tavsan avinda agir, fakat izi sasmadan kovalayan ve arkasindan aglayan kopek makbuldur. Tavsan avinda kullanilan kopek cok iyi yetistirilmis ve egitilmis olmalidir. Egitimsiz bir kopekle tavsan avlamaktansa hic kopek kullanmamak daha iyidir. .

Tavsan avinda hava sartlari cok onem tasir, rutubetli havalarda kuru ve taslik yerleri, seyrek caliliklari kendine yatak yeri olarak secer. Soguk havalarda, toprak yiginlari kenarlarinda yataklanir.

Tavsanlarin ureme potansiyeli oldukca yuksektir.Iklim sartlarina gore yilda 4 defa yavrularlar. Tavsan yavrulari oldukca gelismis halde dogarlar.

Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri
Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri

Tavsan Avinda Tufek
Tavsan avi icin; duz bir mera av bolgeniz ise, 3-1 tufek iyi bir tercihdir. Eger sik ormanlik alanlarda tavsan avina cikmissaniz 5-4 tufek tercih nedenidir. Tufegin superpoze (altalta namlulu) yada cifte (yanyana namlulu) olarak secilmesi avcinin tercihine ve zevkine kalmistir

Tavsan Avinda Fisek
Tavsan avinda fisek olarak 30-34 gr. Sacma numarasi 4-5-6?dir. En iyi atis mesafesi 25 m.?dir. 40 metreye kadar iyi bir isabet saglanirsa da 40 m.?den sonra sacma huzmesi cok dagilacagindan isabet ihtimali azalir ve isabet edecek 1-2 sacma da tavsani ancak yaralar..

Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri
Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri

Taban Tavşanları Hakkında Bilgiler

Peki, bu kürk yani tavşanın tüyleri neden ve nasıl kopmuş olabilir? Buna bir bakalım…

Yaban tavşanlarının şu meşhur acayip, tuhaf davranışı…

Acımasız boks maçlarından farksız. Kürkler uçuşuyor, peki burada ne oluyor? Ne için kavga ediyorlar?

Yaban tavşanı diğer tavşan akrabalarından daha büyüktür. Uçları siyah daha uzun kulaklarıyla ayırt edilir. Keskin hatlara sahip yüzü daha uzundur. Gözleri pörtlektir. Yaban tavşanı hakkında bambaşka bir şey daha vardır. O da bu kavganın göründüğü gibi olmadığı.

Yani bu boks maçları karşılıklı iki erkek tavşan tarafından dişilerin ilgisini çekmek veya bölge savaşı için yapılan bir kavga değil. Aslında ona kur yapan erkeklerden hoşlanmadığı ısrarcı erkekleri def etmek için yumruklaşmayı dişi tavşan başlatır. Erkek ve dişi tavşan görünüşte aynıdır. İlk bakışta bu şiddetli karşılaşmanın dişiler için yumruk yumruğa boks yapan erkekler olduğu sanılır.

Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri
Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri

Ama işin aslı şudur ki, çiftleşme dönemi geldiğinde koku bırakan dişinin çok talibi çıkar. Dişinin peşinden bazen 10 erkek koşar. Ancak dişi tavşan seçicidir. Talipleri içinde en iyi erkeği seçmek için yumruk yumruğa kavga ederek erkeğin gücünü sınar. Geriye sadece en güçlü erkek kalana dek diğer tüm taliplerini bir bir yumruklarıyla pataklar. Böylece neslini sağlıklı bir şekilde devam ettirir.

Yani birçok insanın düşündüğünün aksine doğadaki bu boks maçı iki erkek arasında değil, bu yumruklaşmada taraflar bir erkek bir dişi. 

Tavşan Avı Sezonu

Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri
Tavşan Avı ve Tavşan Avı Teknikleri

Tavşan Avı Ne Zaman Yapılır?

Bu kapışmaları İngilizler “Mart Tavşanı gibi Kızgın olmak” diye tabir ediyorlar. Bu deyime adını veren tek şey bu boks maçlarının en fazla Mart ayında görülmesidir. Aslında yaban tavşanlarının belli bir üreme dönemi yoktur, neredeyse tüm yıl sürer. Bu bakımdan İngiltere’de Yaban Tavşanı hem de avı tüm yıl açıktır. İskoçya’da 1 Ekim – 31 Ocak ve Kuzey İrlanda’da 12 Ağustos – 31 Ocak tarihleri arasında avlanması serbesttir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here