Turna Avı ve Teknik bilgiler

 Turna avı ve Teknik bilgiler Şamandıralı Takımlar Turna avında sabit ve kayar bedenli olmak üzere iki tip şamandıralı takım kullanılabilir. 1 – 3 metre derinliğe kadar olan sularda sabit, daha derin sularda kayar bedenli takım kullanılır. Şamandıralı takım 0,35 – 0,40 ana misina ucuna bir fırdöndü bağlanır, fırdöndünün hemen üstüne şamandırayı hassas olarak dengeleyecek ağırlıkta kıstırma veya kıstırmalar konur, fırdöndünün altına 20 – 25 cm lik çelik beden bağlanır, çelik bedenin ucunda canlı yem için üçlü iğne bulunur.

Turna Avı ve Teknik bilgiler
Turna Avı ve Teknik bilgiler

  Üçlü iğne o sularda bulunan balığın iriliğine göre 1/0 dan 3/0 a kadar olabilir. Yem olarak kullanılacak balık bu iğneye yukarıda tarif edildiği gibi sırt yüzgeninin hemen altından iğnenin bir ucunu geçirmek yolu ile takılır. Şamandıradan sonraki kısmın uzunluğu suyun derinliğine bağlıdır en ideal olanı yemin dipten veya dip otlarından 20 cm kadar yukarıda kalmasıdır. Sık otlu bölgelerde özellikle dikkat etmek gerekirki yem otların arasında kalıp görünmez hale gelmesin. Dip oltası] Bu tür avcılıkta daha çok kullanılan ölü doğal yemdir. Dip oltası ile avlanırken daha etkili olması bakımından yem olarak kullanılan balığın parçaları etrafa yemleme amacı ile atılır.

  Bu kokuyu arttıracağından daha fazla balığın toplanmasını sağlar. Yemleme sadece dip oltası ile değil diğer tüm yöntemlerde de uygulanabilir.

Turna Avı ve Teknik bilgiler
Turna Avı ve Teknik bilgiler

ÇÖKERTME Çökertme oltada, beden suyun içersinde kalan iskandilden yaklaşık 40-50cm. uzağa bağlanan bir şamandıraya sabitlenir. Yem olarak, ağırlıkla Kolyoz, İstavrit ve iri Sardalya gibi deniz balıkları ve Kızılkanat, İnci balığı ve Sazan yavruları göğüs yüzgeçlerinden kesilip baş tarafı atıldıktan sonra (baş tarafları yemleme için kullanılabilir) arka tarafları kullanılır. Beden yeme bir çuvaldız yardımı ile, 3lü iğne kesik tarafında kalacak şekilde geçirilir ve beden fırdöndüye tesbit edilir.

Balık yemi aldığı zaman, kıstırmayı da yerden keser ve samandıra su yüzüne çıkar. Bu durumda iğnenin oturması için ilk önce kuvvetli bir tasma vurulur ve balık suyuna göre çekilir 

Turna Avı ve Teknik bilgiler
Turna Avı ve Teknik bilgiler

CANLI YEM Canlı yem kullanıldığında, şekil 1. deki gibi çift 3lü iğneli bir beden kullanılır. Yem bedene, ya fıdöndüye baş tarafı gelecek şekilde arka iğne boşta olmak üzere, ya da yemin kuyruk tarafı fırdöndüye gelecek şekilde (şekil 6.), ya da her iki 3lü iğnenin birer kancası balığa kuyruk ve sırt tarafından takılı olmak üzere sabitlenir.

Turna Avı ve Teknik bilgiler
Turna Avı ve Teknik bilgiler

   Birinci şekilde, yem takılmasında kıstırma balık ile şamandıra arasına, ikinci şekilde yem takılmasında ise (şekil 1-2.) şamandıra ve iskandil arasına, fırdöndünün iskandile bakan halkasına veya 3lü fırdöndü ile- 30-35cm. bir köstek ile sabitlenir. Köstekli tipte şamandıra ile iskandil arasındaki bedenin gergin durabilmesi için, suyun derinliğinin tam olarak bilinmesi gereklidir.

Kaynak: Turna Avı ve Teknik bilgiler | izafet.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here