Yalova Balık Avı Meraları

Balık Avı Mera Seçimi

 Merhaba arkadaşlar; yeni bir yazı dizisi ile yine karşınızdayım. Levrek avı ile ilgili tüyolarımı aktardığım yazı dizisinde sizden çok olumlu dönüşler aldım hatta birçok site de makalem paylaşılmış, asıl gurur verici kısım ise birçok yöntemi denediği halde hayatında hiç levrek yakalayamayan birçok insanın makalemi okuduktan sonra aldığı tüyolarla levrek yakalaması ve mutluluklarını bana mail yolu ile iletmeleri oldu. Ben her zaman yazılarımda dediğim gibi, iyi bir aşçı kendi yiyemediği yemeği nasıl müşterilerine sunmuyorsa bende sonuç almadığım hiçbir tekniği avcı dostlarıma asla aktarmam.

 Neyse lafı fazla uzatmadan gelelim asıl konumuza. Mail adresime birçok soru gelmekte ama bunlar arasında en çok dikkatimi çekenler, balık avı meraları nerelerdir, falanca ildeki balık avı meraları gibi sorular çok var. Arkadaşlar, balık bir merada sizce neden vardır? diye ilk önce kendinize bir sorun derim. Eğerki, o mera yem potansiyeli olarak zenginse zaten orada muhakkak balık vardır öyle değil mi? Aslına bakarsanız öyle olması lazım. Ama tam anlamıyla öyle değil işte, size hiç denk geldi mi bilmiyorum ama büyük balıkçı teknelerinin gece avlanıp gündüz demirlediği limanların diplerine bir bakın, genelde avladıkları balıktan arta kalan bir sürü ufak balık suyun dibini boylamıştır. Balık için tam bir yem deposu haline dönüşmüştür. Tabiki eğer balık rahatsız edilmezse.

Burada size anlatmak istediğim asıl önemli olan, balık avı meraları için ilk sırayı yem potansiyeli yüksek olan meralar değil, balıkların rahatsız edilmeyecekleri meralar alır. Eğerki balık ses ve gürültüden rahatsız oluyorsa istediği kadar yem olsun orada balık durmak istemeyecektir. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor peki, bunu biraz sonra anlatacağım. Bazı balık avı forum sitelerinde biz av merası söylemiyoruz gibi tabirler kullanılıyor. Kendince nedenleri var ve sonuna kadar da haklılar. Ben size özellikle kendi yaşadığım ve herkezin bildiği Yalova için balık avı meraları buradan yazacağım. Millet olarak gerçekten sakinliğe ve balık tutmaya ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Balık tutmak ne denli huzur verici bir duygu bunu yaşayan herkez bilir. Şimdi gelelim Yalova ve çevresi için av yapabileceğiniz balık avı meralarını incelemeye.

Yalova Ve Çevresi Av Meraları

  • Yalova Mendirek
balık avı meraları
balık avı meraları

Yalova’da bulunan bütün balıkçı arkadaşların da bildiği gibi balık potansiyeli için en iyi bilinen yerlerin başında mendirek vardır. Eski bir yapı olmasının avantajı ile balık çeşitliliği olarak eşkina, karagöz, levrek, ispari, minekop, mırmır, zargana, pisi balığı, mezgit, istavrit, kefal gibi mevsimine göre av yapmaktadır. Gerçi 1. mendirek olan kısmına kapı konması ile ancak anahtarı olan sandal sahiplerinin girmesine izin veriliyor. 2. mendirek kısmına ise su ürünlerine ait güvenlik kapısından geçtiğiniz için akşam belli bir saatten sonra geçmenize izin verilmiyor. Amacınız levrek ya da eşkina gibi balıklar yakalamaksa akşam av yapacağınız için erken gitmenizde fayda var aksi takdirde giremediğiniz için bütün hevesiniz kursağınızda kalabilir.

  • Yalova Sahil Dere Ağzı
balık avı meraları
balık avı meraları

Yalova’daki balık avı meraları için 2. sırayı postahane arkasındaki dere ağzı almaktadır. Yeni bir yapı olduğu için mendirek gibi pek verimli olmasa da balık potansiyeli için yeni yeni verim sağlamaktadır. Yalova belediyesinin kıyıdan yaklaşık 200 mt açığa konumlandırdığı yapay resif projesi ile balık potansiyelinin arttırılması hedeflenmiş ve gün geçtikçe de balık popülaritesinde ki artış ile ne kadar başarılı bir proje olduğunu kanıtlamış olduğunu gösterdi. Avgünlüğü olarak Yalova belediyesini böyle bir projede ilk olduğu için tebrik ediyor ve bütün belediyelere öncü olmasını canı gönülden diliyorum. Mevsimine göre istavrit, zargana, mezgit, kefal, mırmır ve mendirek kadar olmasa da levrek ve eşkina balığı potansiyeline sahiptir.

  • Yalova Araştırma Sahili (ido İskele Yanı)
balık avı meraları
balık avı meraları

Yalova’da araştırma dediğinizde neredeyse herkezin bildiği bir yer olan araştırma sahili, denizinin sığ ve kumluk olması ile genellikle mırmır, pisi, kalkan, zargana, kefal gibi balıklar çoğunlukla bulunmaktadır. İdo iskelesinin hemen yanından iskeleye doğru düzgün bir atış gerçekleştirirseniz ve eğer biraz da şansınız varsa belki levrek bile alabilirsiniz.

  • Yalova Topçular – Eskihisar İskelesi
balık avı meraları
balık avı meraları

Yalova’nın levrek dediğinizde ilk akla gelen balık avı meralarının başında topçular iskelesi vardır. Burası resmen levreğin anavatanı olarak bilinir. Trofe diye tabir edilen büyüklükteki levrekleri burada bulabilirsiniz ama bir şartla sandalınız varsa 🙂 iskeleye girmek yasak olduğu için ancak sandal ile avcılık yapabilirsiniz. Gemi trafiğinin çok yoğun olması ile sandalla balık avı yaparken çok dikkatli olmanızda fayda var. Bundan birkaç yıl önce, sandalın iskeleye çok yaklaşarak geminin altında kalması sonucu bir balıkçının ölümüne neden olmuştur o yüzden sandalla balık avı yaparken bile iskeleye fazla yaklaşmanıza izin verilmiyor, aksi takdirde sahil güvenlik ile karşı karşı ya geleceğinizi unutmayın.

  •  Çınarcık Taş liman
balık avı meraları
balık avı meraları

Marmaranın incisi Çınarcık beldemizin balık potansiyeli için en popüler yerlerinden biri taşlimandır. Özellikle yaz mevsiminde yazlıkçıların gelmesiyle birlikte artan nüfusu ile balık tutmayı sevenlerin rağbet gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Mevsimine göre istavrit, mezgit, mırmır, karagöz, ispari, eşkina, pisi balığı, kefal, zargana gibi birçok balık potansiyeline sahiptir. 

  • Esenköy Mendirek (Liman)
balık avı meraları
balık avı meraları

Esenköy zıpkın ile balık avı yapanların da en çok tercih ettiği balık avı meralarının başında geliyor. Yalova da ki diğer meralara göre denizinin daha temiz ve aynı zamanda daha derin bir yapıya sahip olmasıyla balık potansiyeli için hatırı sayılır bir yere sahiptir. Esenköy’de en çok av yapılan meraların başında mendirek (liman) gelmektedir. Gerçi burayı bilen bilir, burada balık avlamak diğer yerlere göre biraz daha zordur. Çünkü Esenköy liman başkanlığı burada balık yakalamayı kafalarına göre bir izin verip bir izin vermemektedir. Ayrıca orada yaşayan halkta balık avı yapanlara (özellikle dışarıdan gelen yabancı kişilere karşı) pek sıcak bakmamakta ciddi tartışmalara ve hatta kavgalara neden olmaktadır. Hele hele mendireğe gireyim zıpkınla balık avlayım diyorsanız canınıza susadığınızı açıkça belirtmek isterim. Özellikle eşkina balığı için yüksek potansiyele sahiptir. Tabi ki avlanmanıza izin verirlerse 🙂

  • Fıstıklı Liman
balık avı meraları
balık avı meraları

Fıstıklı limanı bütün saydığım meraların arasında belki en rahat edeceğiniz meralardan biridir. Yalova’ya uzak olması ve liman olarak geniş olması nedeniyle rahatsız edilmeden av yapabileceğiniz bir meraya sahiptir. Liman önü yaklaşık 20 mt ye varan derinliğe sahiptir. Dibi kayalık olduğu için eğer şamandırasız takım kullanacaksanız takılıp kopmasını garanti verebilirim. Mevsimine göre karagöz, zargana, istavrit, levrek, kalkan, mırmır, ispari, minekop, kefal gibi balıkları avlayabileceğiniz potansiyele sahiptir.

 Evet arkadaşlar size saydığım bu balık avı meraları Yalova ve çevresi için herkezin bildiği av meralarıydı. Makalemin başında da belirttiğim gibi balık rahatsız edilmediği sessiz meraları sever, kendinize böyle meralar bulup sürekli oraları yemlerseniz sadece sizin bildiğiniz balık potansiyeli yüksek bir mera oluşturmuş olursunuz. Bir sonraki yazımız da görüşmek ümidiyle rastgele…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here