Yemli Takım İle Levrek Avı

levrek avı

 

Merhaba arkadaşlar daha önce size levrek nasıl avlanır adlı makalemde sahte balık ile levrek avı tüyolarını paylaşmıştım. Bildiğiniz gibi levrek avlamak öyle kolay bir iş değildir, zaten kolay olsa bu kadar peşinden koşan olur mu hiç.

Levrek avında birçok yöntem bulunmaktadır, sizlere bizzat kendim deneyip de sonuç aldığım yöntemleri aktaracağım, öyle kulaktan dolma laflarla, sırf laf kalabalığı yapmak için anlatmak huyum değildir. Her levrek avcısının bildiği gibi levrek avında mera seçimi çok önemlidir, bununla ilgili bir yazı ayrıca yazacağım, bence beklemede kalın bakış açınız tamamen değişebilir benden söylemesi:)

Levrek Avında Misina Seçimi

Levrek Avı

Levrek avı için kullanacağınız malzemeler kaliteli olmalıdır, oltanıza balık takıldığında kalitesiz malzeme yüzünden balığı kaçırdığınız an hayatınızın pişmanlığını yaşadığınız andır, oturup ağlayın derim ben, rahatlarsınız 🙂  Bu anlattıklarım hep deneyimlerimle sabittir. Bende levrek avına merak saldığım ilk zamanlarda acemilikten aynı durumlarla karşılaşmıştım, inanın tarifi yok birde kaçırdığınız balık trofe ise pişmanlığınız katlanacaktır. Levrek avı için kullandığım olta bedenlerini kendim hazırlarım. Balık marketlerinde satılan hazır levrek bedenlerine bir türlü ısınamadım, birkaç deneme yapmak için satın almıştım ama beklentimi karşılamadı. Beden misinası olarak 0,30 mm kalınlığında stroft marka monoflament misina kullanırım, çeker değeri olarak yüksek ve düğüm mukavemeti olarak da üst düzey, sürtünmeye karşı extra kuvvet ve uzun ömürlü bir misinadır. Köstekler için kullandığım misina ise Fluoro carbon misinadır. Fluoro carbon misinalar hayalet misinalardır. Suyun altında yansıma yapmayan ışığı geçiren misinalardır, o yüzden görünmezlik özellikleri vardır Kimyasal yapıları gereği çeker kuvvetleri düşük olduğu için misina kalınlığını yüksek tutmanız gerekmektedir, ama bu kalınlık, misinanın suda görünmez olduğu için avcılığınızı etkilemeyecektir.

Levrek Avında İğne Seçimi

Levrek Avı

Levrek avı için kullandığımız iğnenin seçimi de diğer ekipmanlar kadar önemlidir, kullandığınız iğneler keskin ve sağlam olmak durumundadır. Ben iğne olarak mustad marka kullanırım genellikle, performans ve kalite olarak güvendiğim markaların başında gelir. İğne boyutu olarak 4/0 kullanırım, birkaç denememden sonra en iyi performans aldığım bu boyut olduğuna karar verdim, başka arkadaşlar farklı boyutta iğneler kullanıyor olabilir. İğne seçimini de yaptığımıza göre artık levrek takımını yapmaya başlayabiliriz. 

Levrek Takımı Nasıl Yapılır?

Levrek takımı için gerekli malzemeleri topladık sıra geldi takımı oluşturmaya, genel olarak ikili ve üçlü köstekler halindeki takımlar kullanılır. Ben köstek boylarını uzun tuttuğum için (genelde 15 cm civarı olur) ikili takım yapıyorum. Köstek boylarını uzun tutmamın nedeni ise taktığımız canlı yemin rahat hareket etmesidir. Buda balığa cezbedici gelmekte ve daha iyi verim almanızı sağlamaktadır. Köstekleri ana bedene nasıl bağlanacağı ile ilgili youtube da sayısız video bulunmakta izleyip uygulayabilirsiniz. Kullanacağımız takım şamandıralı takım olacağı için sizlere kolaylık olması açısından youtube sitesinden bulduğum şamandıralı olta nasıl yapılır adlı videoyu paylaştım buyrun.

Levrek Avında Hangi Yem Kullanılır?

 

Mamun

Levrek Avı

Levrek avı için en favori yemlerimin başında gelir. Mamun diğer adıyla da kaçamarmara birçok balık avında çok etkili rol oynar. Yapısı gereği fazla dayanıklı bir yem değildir. Olta atışında yada balık vurduğu anda çok çabuk düşebiliyor, oltanın sık sık kontrol edilmesinde fayda var. Bataklık olan yerlerden  çıkartılır, yakalanması çaba gerektirir.  Levrek bu yemi çok sever, mümkün olduğunca bu yemi kullanırım ve birçok levreği de bu yemle yakalamışımdır mutlaka denemenizde fayda var. 

Karides

Levrek Avı

Teke olarak ta birçok levrek avcısının bildiği karides levrek avı için etkili yemlerden biridir.  Birkaç çeşidi olmakla birlikte beyaz teke olarak bilinen karides çeşidi daha iyi av gerçekleştirmenize yarar çünkü hem daha diri oluyorlar, iğneye düzgün takıldığında kolay kolay düşmüyorlar, hemde diğer karideslere göre daha canlı oluyor kolay ölmüyorlar. Buda su da sağa sola hareket ettikçe avcı balık için cezbedici bir yem oluyor. Mendireklerde, yosunluk sığ sularda bolca bulunuyor yakalanması çok kolaydır. 

Canlı kefal yavrusu

Levrek Avı

Levrek avı için diğer deneyip de sonuç aldığım yöntem ise canlı kefal yavrusunu oltaya takıp bırakma yöntemidir. Bu da çok etkili bir yöntemdir, yalnız yavru kefalin canlı olması ve iğneye takarken yine canlı kalması çok önemlidir. Bununla ilgili internette birçok video bulunmakta bakıp uygulayabilirsiniz, ama en önemli noktalardan biri kalamayı açmayı sakın unutmayın benden söylemesi rastgele…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here