Zıpkın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 

En çok sorulan sorulandan birisi zıpkın nasıl alınmalıdır.Zıpkın seçmek birçok marka ve boy (cm) seçimi varken çoğumuz için zor bir durum gibi gözükebilir.

İlk olarak nasıl bir av yapmayı planlıyoruz tercihlerimiz buna göre değişebilir.

Örnek

Taş altı:Genellikle kısa zıpkınlar tercih edilip bekleme yapmadan sürekli aktif olduğumuz bi av türüdür

Agaşon:Yerimizi belirleyip belli tekniklerle balığın gelmesini beklemeliyiz.Birazdaha uzun zıpkın tercih edilebilir.

Eğer yeni başladıysak 75 cm orta boy bir zıpkın tercih edilip sık sık atış yapmalı ve tüfeğe alışmalısınız.Avcılığımız ve suda hareket kabiliyetimiz arttıkça zıpkın boyunu 90-100 cm e çıkarmak avlarımızda bize daha uzun menzil imkanı sunacaktır. 

Zıpkın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 
Zıpkın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

60cm Zıpkın;Taş altında av yapma tercihiniz varsa ideal boylardadır.Suda Görüş az olduğu zamanlarda tercihedilebilir.Manevra kabiliyeti yüksek ancak menzili düşüktür.

75cm Zıpkın;Balık avcılığına yeni başlayanların ilk tercihleri olabilir.Manevra kolaylığı açısından avantajlı ve 60 cmlik zıpkınlara göre menzili uzundur.

90cm Zıpkın; Makul bir menzile sahip kara kıyı veya kıyıların açıklarında 10-15 metrelerde av yapan orta düzey dalıcılar için ideal bir zıpkın boyudur. 

100cm Zıpkın;Menzili 90lık zıpkına göre daha uzundur derin dalışlarda tercih edilen menzili etkili bir zıpkın boyutundadır.

120cm-140cm Zıpkın; Açık denizlerde derin dalış yapan zıpkıncılar için ideal ileri düzey dalıcıların tercih ettiği zıpkın boyudur.

Şimdi zıpkınlarınızın boyutuna göre nasıl şiş takmalıyız.

Şiş uzunluğunda standart verilen ölçülerden görüldüğü gibi şişin zıpkın gövdesinden 40 cm daha uzun olması gerekmektedir.

Zıpkın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 
Zıpkın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

60cm zıpkın; 100cm şiş

75cm zıpkın; 115cm şiş

90cm zıpkın; 130cm şiş

100cm zıpkın; 140cm şiş

120cm zıpkın; 160cm şiş

140cm zıpkın; 180cm şiş

Şiş Kalınlığı

Kullanacağımız şişin kalınlığını belirlemesi gereken şey kullandığımız lastiklerdir. Çok güçlü bir veya birden fazla lastik kullanıyorsak daha ağır bir şiş tercih etmemiz doğru olacaktır (Örneğin 7mm-7.5mm gibi) Bunun sebebi daha ağır şiş daha fazla kinetik enerjiye sahip olacak ve büyük bir ava daha derin saplanacaktır. Ayrıca daha güçlü olduğu için darbe etkisiyle eğilmesi daha zor olacaktır böylece balığı yüzeye alırken verilen mücadele esnasında yırtması daha zor olacaktır. Tüm bunların ötesinde doğru şiş lastik kombinasyonunun en büyük getirisi isabettir. Eğer seçtiğiniz şiş kullandığınız lastikler için çok hafifse sapma yüksek isabet oranı ise düşük olacaktır. Bunun sebebi bırakma anında şiş hafif eğilir ve hedefe giderken titreme oranı yüksek olur. Bu yalpalamanın sonucu genelde isabetsiz ve kısa düşen atıştır. Zıpkınınızı modifeye ederken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmalı ve ayrıca boyu ve gövde yapısı uygun olmayan zıpkınlara aşırı güç yükleme çabasına girmemelisiniz. Bu yapıldığı taktirde lastik şiş kombinasyonu doğru olsa bile zıpkının dengesi bozulacak ve sonuç hüsran olacaktır.

Zıpkın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 
Zıpkın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zıpkın Lastik Uzunluğu Nasıl Hesaplanır ?

Şekilde görüldüğü gibi zıpkın üzerinde kullanılan şişin son çentiğinden lastik dayama noktasına olan uzunluğu ölçüp 0,66 ile çarparsak kullanıcağımız lastik uzunluğunu bulabiliriz.
Örneğin. 90lık bir zıpkında bu mesafeyi 80 cm kabul edersek. Kullanacağımız lastik uzunluğu:
80X0,66: 52,8dir

Kullandığınız zıpkının kendine özgü özelliklerine göre ulaşılan bu boy kısaltılabilir. Ancak her ne kadar lastik boyunu kısaltmak gücü arttırsada lastik ömrünü azaltır. Bu yüzden eğer hesaplamadan çıkan lastik boyu düşük performans verirse lastik boyuna kısaltmak yerine lastik kalınlığını arttırmak yada birden fazla lastik kullanmak daha mantıklı bir çözüm olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here